Knyfyrtel Hackerspace Wiki Witamy na Knyfyrtel Hackerspace Wiki! W tym miejscu znajdziesz wszystkie informacje dotyczące naszej inicjatywy. Dokumentujemy tutaj procedury, instrukcje oraz informacje związane z infrastrukturą spejsu. Opisujemy także postęp prac nad rozwojem stowarzyszenia. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi rozdziałami. O nas Czym jest Knyfyrtel Hackerspace Poznań? Knyfyrtel Hackerspace Poznań jest lokalną przestrzenią typu hackerspace - wyjątkowym miejscem na mapie Poznania, w którym ludzie zainteresowani technologią, wolnym oprogramowaniem i kulturą hakerską mogą się spotykać, uczyć i rozwijać swoje pasje. Naszym celem jest rozwijanie otwartej, inkluzywnej społeczności, która wspiera kreatywność i wymianę wiedzy w tych obszarach. Chcemy, aby Knyfyrtel był miejscem, gdzie ludzie mogą eksperymentować, dzielić się pomysłami i realizować swoje projekty. Nasza siedziba mieści się na ul. Słowackiego 13 w Poznaniu. Posiadamy przestrzeń o łącznej powierzchni 75,55 m² oraz 5 pomieszczeniach: Korytarz z recepcją dla gości Pomieszczenie gościnne z kącikiem kuchennym Warsztat wyposażony w narzędzia, drukarki 3D, lutownicę i sprzęt elektroniczny, Pracownia komputerowa Sala konferencyjna Dane stowarzyszenia KNYFYRTEL HACKERSPACE POZNAŃ KRS 0001143271 NIP 7812080955 REGON 54037873700000 Najczęściej zadawane pytania (FAQ) Witamy w naszej sekcji FAQ ! Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszego hakerspejsu, z pewnością znajdziesz na nie odpowiedzi poniżej. Gdzie macie siedzibę? Na Słowackiego 13, pierwsze piętro - w pokoju 211. Na jakim etapie budowy spejsu jesteście? Zakończyliśmy etap umeblowania i wyposażenia spejsu w podstawowy sprzęt. W tej chwili uzupełniamy przestrzeń o dodatkowe akcesoria - w zależności od bieżących potrzeb.  Co oznacza nazwa "Knyfyrtel"? "Knyfyrtel" jest połączeniem dwóch słów z gwary poznańskiej - " Knyf " jest właściwie dosłownym tłumaczeniem słowa " Hack " z angielskiego, czyli w gwarze używane jest jako określenie jakiegoś ciekawego i zmyślnego rozwiązania. Słowo " Fyrtel " z kolei oznacza najbliższą okolicę.  Jak można się z wami skontaktować? Naszym głównym kanałem komunikacji jest publiczny czat Matrix . Jeśli chcesz odwiedzić naszą przestrzeń, wpadnij na dni otwarte lub jeden z naszych eventów . Możesz także odwiedzić naszą siedzibę w dowolny inny dzień - w tym celu umów się na naszym czacie. Czy oprócz spotkań robicie jakieś eventy w terenie? Tak. Naszym największym publicznym wydarzeniem była reaktywacja konferencji P.I.W.O. - Poznańskiej Imprezy Wolnego Oprogramowania . Oprócz tego raz na jakiś czas organizujemy mniejsze eventy, takie jak Kawiarenka naprawcza czy warsztaty z podstaw Git'a dla studentów . Jak mogę was wesprzeć? Przede wszystkim zachęcamy do poznania nas w realu i dołączenia do stowarzyszenia. Możesz także przekazać nam darowiznę rzeczową lub pieniężną, a także wesprzeć nas przekazując 1.5% podatku. Szczegóły znajdziesz na naszej stronie internetowej - w zakładce Wesprzyj nas . Wsparcie finansowe Nasz budżet budujemy ze składek członkowskich oraz darowizn.  Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie, w zakładce Finanse . W przypadku darowizn bardzo ważne jest, by zaznaczyć to w tytule przelewu. Dane bankowe do darowizn: Numer konta 71 2530 0008 2022 1084 2985 0001 NEST BANK Nazwa odbiorcy Knyfyrtel Hackerspace Poznań Adres odbiorcy ul. Juliusza Słowackiego 13, 60-822 Poznań Tutuł darowizna na cele statutowe Władze stowarzyszenia Władze Stowarzyszenia składają się z dwóch głównych organów: Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej. Poniżej przedstawiono aktualny skład obu organów: Zarząd @Vil   - Prezes Zarządu @pomidor - Skarbnik @voltar13 - Sekretarz Komisja Rewizyjna @JuniorJPDJ (Knyfyrtel) @garrukh @Kalei Finanse Darowizny W przypadku darowizn nie trzeba być członkiem by nas wesprzeć. Bardzo ważne jest to, by w tytule przelewy jasno zaznaczyć, iż jest to darowizna na cele statutowe. Numer konta 71 2530 0008 2022 1084 2985 0001 NEST BANK Nazwa odbiorcy Knyfyrtel Hackerspace Poznań Adres odbiorcy ul. Juliusza Słowackiego 13, 60-822 Poznań Tytuł Darowizna na cele statutowe Składki członkowskie Numer konta 71 2530 0008 2022 1084 2985 0001 NEST BANK Nazwa odbiorcy Knyfyrtel Hackerspace Poznań Adres odbiorcy ul. Juliusza Słowackiego 13, 60-822 Poznań Tytuł składka członkowska - Przekaż 1.5% podatku Dzięki współpracy z Fundacją Studencką "Młodzi Młodym" można również przekazać na naszą działalnosć 1,5% podatku. https://fsmm.pl/partner/knyfyrtel-hackerspace-poznan/ Podczas wypełniania formularza PIT wpisz: KRS 0000270261 Cel szczegółowy Knyfyrtel 25633 Historia Opracowano przez Entropię, przy użyciu jej archiwum   13.04   Pierwsza parapetówa z powodu przeprowadzki do Słowackiego. Pojawienie się w hs starego thinkpada.   02.05   Próba naprawy Endera.   12.05   Robimy pierwszy led panel. Zaczęto obserwować nerwice seksualne.   18.05   „Drzwi otwarte”. Naprawiona drukarka Epson.   26.05   Prawie spadła lampa komuś na głowę.   31.05 Wizyta HSWaw. 05.06 Pojawila się mikrofalowka. 06.06   Przygotowanie PIWA w hotelu.   07.06   PIWO   10.06   Piwo po PIWIE.   18-22.06   GPN, jeździli Entropia, Mi, Vil.   28.06   Zakupy w Ikea, dużo samli.   08.07 Postawilismy serwery na lodowkę. 19.07   Wyjazd do HSLodz.   21.07   Pierwsze? użycie maszyny do szycia.   23.07   Przemeblowanie   26-27.07   Wyjazd do HSP?   01.08   Postawiliśmy laptop z WinXP i Sims.   10.08   Noktowizor w hs.   28-31.08   CebulaCamp we Wrocławiu.   06.09   Udało się uruchomić starego thinkpada. Druga parapetowa po cebuli.   11.09   Rozszerzamy się, przyjęliśmy dwa dodatkowe pokoi.   13.09   Naprawa framugi bo się rozpadała.   20.09   Wywóz elektrośmieci - wrzosiki w hs.   26.09   Dużo enkoderów od kogoś tam z PP.   01.10   Uruchomienie małej drukarki Dymo.   11.10   „Bomba atomowa” w hs na drzwiach otwartych.   12.10   L1 cache - ściana z przewodami.   05.11   Dart w hs od Krakena.   15.11   KnyFixIt   29.11   KnyFixIt. Audio i karaoke w hs.   10.12   Klub miłośników noży. VR od Qinna.   20.12   Przesilenie zimowe - impreza z karaoke.   22.12   Pilot do bramy zrobiony w końcu.   26.12   Przemeblowanie duże.   31.12   Sylwester. LAN party (openarena i openttd).   03.01   Rusznikarstwo - naprawa glocka i wiatrówki.   13.02   ILFS day.   14.02   Duża drukarka znaleziona przez juju.   28.02   LAN party?   14.03   Naprawiony saturator.   18.03   Naprawiona duża drukarka. 27.03 Stanowisko do szycie postawiono. Zostali spięte głośniki między pokojami.   Projekty Tutaj znajdziesz listę aktywnych projekty nad którymi działamy. Jeśli chciałbyś przyłączyć się do któregoś z nich, zgłoś się na Matrixie do osoby koordynującej lub zapytaj na naszym HSowym czacie. Warsztaty z gita Prace w toku Nazwa git gud Plan 3 spotkania po półtorej godziny Podejście praktyczne, na każdym około 20-30 minut gadania, potem tylko zadanka. Tak się sprawdzało u Kuby Orlika. Niski próg wejścia Target: Windows users without git knowledge Kurcze po rozpisaniu spotkań to generalnie widać, że jest mega mało czasu. Pewnie można by zając nawet około 5 spotkań. Co powinno się znaleźć na plakacie Co Gdzie Kiedy Co trzeba przygotować Co ludzie muszą przygotować Komputer przenośny z działającym WiFi (Windows/Linux/Mac) Zainstalowany Git. [Może utworzymy poradnik?] (voltar: najpierw bym zerknął czy nie ma już jakiś wystarczająco dobrych i jeśli nie to można jak najbardziej) Co my musimy przygotować Wstęp teoretyczny na każde z trzech spotkań Zadania Sieć WiFi? Zobaczymy czy to nam będzie potrzebne (voltar: możnaby postawić sieć z jedną raspberką hostującą forgejo jako gitowy hosting do zadań jeśli chcemy lokalnie, jeśli www to można by u juniora postawić) Pomysły zebrane Odtworzyć workflow firmowy pracy nad jednym repozytorium z numerami ticketów i wszystko Ostatnie warsztaty można poświęcić na nietypowe zastosowania gita lub np internale Historia systemów kontroli wersji jest dość fajna i można to też przekazać, ale to nam się zrobi tak z 15-30 minut gadania na to. Trzeba zaznaczać: GitHub is not Git Jakieś mocne aspekty autopromocji musimy gdzieś wpleść Pytania rekrutacyjne z Gita (voltar: imho to można pominąć, bo jak ktoś będzie sobie trochę samemu korzystać to powinien ogarnąć) ratowanie gita czyli radzenie sobie z popularnymi błędami czy innymi fuckupami Opis warsztatów Skejcie coś z tych opisów niżej. numer1: Git przenika świat IT niczym <>. Jego nieznajomość cały czas się przypomina. Jeśli też jesteś w takiej sytuacji to serdecznie zapraszamy Ciebie na warsztaty. Podczas nich wytłumaczymy wszystko co jest potrzebne do zwykłej pracy w tym systemie, a przy okazji wymagane do zdobycia zatrudnienia. numer2: Knyfyrtel Hackerspace Poznań we współpracy z Kołem Naukowym Spektrum zaprszaszy na warsztaty ${event_name}. Podczas nich zdobędziesz nie tylko podstawową wiedzę z obsługi tego systemu, ale nawet ekspercką.  Gwarantujemy, że te umiejętności przydadzą się drodze IT niezależnie czy hobbistycznej czy zawodowej. numer2,5: Knyfyrtel Hackerspace Poznań we współpracy z Kołem Naukowym Spektrum zaprszaszy na warsztaty ${event_name}. Podczas nich zdobędziesz nie tylko podstawową wiedzę z obsługi tego systemu, ale .  Gwarantujemy, że te umiejętności przydadzą się drodze IT niezależnie czy hobbistycznej czy zawodowej. numer3: Knyfyrtel Hackerspace Poznań we współpracy z Kołem Naukowym Spektrum... to dobry początek, coś jak wjeżdżający "Universal" na filmach. numer4: ktoś niech się postara bardziej pls nie mam weny Plakat/grafika na FB TODO Certyfikaty Ja bym się z tego wycofało, ale nie narzucam. Nie mamy jak zachować weryfikowalności tych certyfikatów na co najmniej pare lat, a IMO to jest hard requirement robienia certyfikatów. voltar: Bez certów będzie łatwiej, ale nawet z weryfikacją nie będzie tragedii, jakieś proste sprawdzanie sha256 z imienia i nazwiska + jakiś salt w stylu id certu. Do tego się postawi jakieś gówno nawet na początku można w hscloud pewnie po prostu sprawdzające czy hash jest w bazie danych i tyle. Ale też nie naciskam, jak się da bez to mniej pracy dla nas, choć w sumie zrobienie jakiegoś prostego systemu by mogło być perspektywiczne dla nas i kolejnych potencjalnych warsztatów. Spotkanie 1 [20min] Prezentacja wstępna: czym jest system kontroli wersji; skróty VCS SCM; czym jest Git; Github =/= Git; Tutorial instalacji bo i tak większość nie będzie miała zainstalowane (voltar: jeśli będziemy mieli dostęp do www to można by jakiś skrypt powershellowy przygotować by czasu nie marnować). Tu też przyda się poradnik instalacji. [20min] Historia Git'a i innych VCS bo czekamy aż sobie ludzie poinstalują. [50min] Omówienie podstaw offlinowych. Zapisanie autora w git-config,  Utworzenie repozytorium, zrobienie commita, rebase interaktywny, git log, git log --graph, diff, status (dobrze  by było jakoś to fajnie opakować ludziom by nie było to zbyt nudne, jakiś scenariusz do tego + zadanie do pracy indywidualnej) Spotkanie 2 Branchki, rebase normalny, clonowanie i mechanizm synchronizacji, czym jest remote. Workflow githubowy: Otoczenie Gita czyli PR'y, Issuesy, Frontendy webowe, szczególnie alternatywne (voltar: i o tym że warto jebać githuba) Workflow mailowania patchy Workflow gerritowy Na koniec symulacja firmy? Spotkanie 3 [20min] prezka Czym jest GitOps, czyli Git jako source of truth przy tworzeniu oprogramowania. (Idealne żeby spóźnionych ludzi złapać). Ile starczy czasu: Tagi, GPG, SSH git stash git blame git reset git reflog Git internals LFS, annex Materiały https://fosdem.org/2024/schedule/event/fosdem-2024-3423-version-control-post-git/ i ten drugi talk od gitbutler Prezentacje TODO Warsztaty z alternatyw dla big-techowych socjalek i podstawy cyber In progress Co chemy? Wprowadzenie dlaczego bigtechy są złe alternatywy dla big techów (fedi, komunikacja, dyski i inne chmurowe rzeczy) Wprowadzenie do fedi Wprowadzenie do cyber higieny Bezpieczna komunikacja Kilka poziomów zabezpieczenia (od np Use Signal aż do poziomu paranoicznego) Plan 2 >= spotkania  target: ludzie nie zaawansowani technicznie Koszulki Materiał Jakie koszulki chcemy? Jakieś etyczne jak  https://stanleystella.com/en-de/creator-2-0-sttu169 czy zwykłe niezbyt etyczne koszulki typu koszulki w stylu adler/malfini? Projekt/szkic Przód (wstępny szkic, będzie trochę mniejszy nadruk) Ramię hspoz.pl Tył? Jakiś śmieszny tekst? "I’d just like to interject for a moment. What you’re refering to as Knyfyrtel, is in fact, Knyf/Fyrtel, or as I’ve recently taken to calling it, Knyf plus Fyrtel."? Coś innego? Głośniki Based on: https://www.youtube.com/watch?v=CKIye4RZ-5k Składniki: Kasetony z prasowanego włókna mineralnego Drukarka 3d Paracord Papier ścierny 200 2x wzbudnik/bass shaker/sound actuator/exciter 40W RMS 4 Ohm średnica nie ma znaczenia Haki do montarzu + opcjonalnie stelaż  1. Znajdź składniki Większość jest ze styropianu, polistryreny czy innej pianki. To się nie nadaje. Najlepiej szukać pod nazwą "kaseton akustyczny". Jak firma ma "rock" w nazwie to dobra oznaka. Włókno mineralne jest żółte od boku. Lista Nazwa Uzytkownik Opis Regały Qinn, Vil, Wola Odkurzacze  Wola Naprawione i wyczyszczone  Głośniki Pomidor, Wola Kupiony wzmacniacz, podłączono i ustawiono Zamek Qinn Flip dot Vil, Wola Szukamy dokumentacji i robimy reverse engineering  Ender 3 Qinn, Wola Uszczelniony, poprawiony stolik, skalibrowany, wyczyszczony, dobrane parametry druku. Panele Vil, Wrzosik, Wola Dostaliśmy komponenty Stolik na drukarki Mamy nogi, chcemy rack Kuchnia Półki uwieszone. Chcemy lodówkę i mikrofalówkę. Klucz do bramy Qinn, Wola Mamy komponenty Presence tracker Coop with TechnoDzik. WiFi based. flipdot https://github.com/domints KnyfLock - zamek do drzwi Pierwsza wersja zamka działa dobrze, pomimo ciągłej fazy prototypu. Elektrozaczep, czytnik kart z pinpad'em oraz kontroler bazowany na Pi Pico 2W umożliwiają dostęp członkom do spejsu. Wersja pierwsza została zamontowana na drzwiach między przedsionkiem a kuchnią. Po przejęciu pomieszczeń Technodzika, chcemy przenieść zamek na drzwi między korytarzem budynku a przedsionkiem (z biurkiem recepcyjnym). Problemem jest zamontowanie elektrozaczepu do drzwi, ponieważ te otwierają się na zewnątrz. Wymaga to trochę porządniejszego planu i realizacji niż wersja pierwsza.  Grafiki stworzone podczas sesji myślowej między qinn'em a Krakenem: Inwentarz Ender 3v1 Nazwa Ender 3v1 Opis Drukarka 3d Opiekun @entropia @Vil [hspoz] @qinn Zestaw modyfikacji  mobo zmieniona na skr mini e3 v3 (3.0.0 a nie 3.0.1) dorzucony bltouch glass bed zmienione sprężynki na nieco sensowniejsze, poziomowanie build plate powinno być mniej upierdliwe . Zamienione teraz na gumki szufladka dodrukowana na dole na wentylatorze i nad mobo są osłonki na wentylatory, są cichsze i trudniej coś wrzucić do środka przypadkiem Box z plexiglasu (WIP) Własny build marlina (config tu: ender3-config ) Łańcuchy na okablowanie Osłonki V-slotów profili aluminiowych Drugi silnik osi Z Ocieplenie od dołu  Firmware Config na codeberg. Wrzuć go do folderu `Marlin` Marlina. Potrzebujesz arduino-ide oraz platformio. Dalej `make marlin` Firmware się wrzuca wrzucając binarke na karte SD i odpalając drukarke -  https://3dprintscape.com/skr-mini-e3-v3-firmware-guide/ Można też z klipperem pokombinować zamiast marlina, bigtreetech udostępnia jakiś domyślny config pod ta plyte https://github.com/bigtreetech/BIGTREETECH-SKR-mini-E3/blob/master/firmware/V3.0/Klipper/SKR-mini-E3-V3.0-klipper.cfg Czego jeszcze chcemy od firmware: Włączyć automatyczny bed leveling przed każydym buildem Tramming za pomocą BLTouch (tak, jak jest w drugim enderze) Jekieś łatwiejsze ten menu bed levelingu trzeba by było zrobić (żeby było podobne do drugiego endera; tam jest chyba auto-bilear wybrane) Planowane mody Ważniejsze pogrubione. Chcielibyśmy mieć jeszcze następujące rzeczy: Jakąś raspberrkę z octoprint/klipperem neopixel https://3dprintscape.com/neopixel-leds-on-skr-mini/   Może lepszy (direct) extruder. Np stealthburner Testing, lepszy config Marlina . Ta drukarka myślę że może na luzie sie do 200mm/s zbliżyć. Większa akceleracja też może być. W przypadku za dużych jerków możemy zapiąć support osi Z Rail na Y ( lub coś innego, ale bed się majta; drugi ender ma znacznie szersze mocowanie bed-aluprofil). Naciągi pasków na korbkę ładniejszy ekranik Mata magnetyczna z stali sprężynowej (najlepiej jakby była podobna do drugiego endera). Wyciąg z filtrem węglowym na obudowie, uszczelnienie obudowy   Ender 3v2 Nazwa Ender 3v2 Opis Drukarka 3d Opiekun @Vil [hspoz] @bylu Zestaw modyfikacji  Zamieniony leveling na gumki szufladka dodrukowana na dole Box z plexiglasu (WIP) Łańcuchy na okablowanie Ocieplenie od dołu  Firmware MRiscoC 2.1.3 Planowane ulepszenia Osłonki V-slotów profili aluminiowych Co chcemy Skalpel "On redonation supply": Tanie Karty SD Lcr - tester komponentów Buy better multimeter owon Logic analyzer Glasgow Interface Explorer (~600-800 zł) Hot plate mini hotplate MINIWARE MHP50 (manufacturers of TS-100) USB tester  Nożyce do prętów stalowych małe (około 40cm) duże (około metrowe) Oscyloskop Fnirsi 1014d Rigol SD1102Z-E Klucze: płaskie oczkowe Grzechotki oczkowe Smar - różne rodzaje (np. do rowerów) Kompresor do 10 barów Z końcówką do kół rowerowych Z końcówką do przedmuchiwania laptopów szyny rakowe - 6 razy lub więcej na zapas otwornica Co mamy item owner comments Stoły na komputery HS Na dwie osoby. Zrobione przez nas. Regały  HS Dwa szerokie i dwa wąskie. Castorama. Głośniki z wzmacniaczem  HS 2x50W + 1x100W, Bluetooth, Jack 3.5, 12-24V, Technics SB-HD505 Telewizory HS Jeden działa, dwa zepsute Stacja lutownicza 936 Mi Potrzebuje groty Odkurzacze  HS Jeden zwykły i jeden na baterię  Krzesła komputerowe HS 4x Kanapy HS Większa i mniejsza Gitara Wola akustyczna Stojaki na monitor  2x2 Młotek gumowy Qinn? Wiertarka Kraken? Thinkpad circa 1997 HS Do wykorzystania for fun Flip dot display HS mamy projekt Ender 3  Junior? Rzutnik Vil słaby  Cyna HS Cześć od Mi Botland Topnik HS Botland Plecionka HS Botland Pęseta HS Botland Odsysacz  HS Botland Groty HS Botland IPA HS Botland Filament HS Botland Maszyna do szycia  Artur   Zestaw narzędzi do roweru wrzosik Konferencje (sprzęt i software) What we used confreg - https://hspoz.confreg.pl/ bilety - https://evenea.pl/pl TODO pretalx lub alternatywy: https://github.com/frab/frab/wiki https://github.com/indico/indico https://osem.io/#about https://wafer.readthedocs.io/en/latest/ https://pretalx.com/p/about/ możemy się dodać tutaj o ile mamy pretalx albo coś podobnego https://github.com/Wilm0r/giggity Apka dedykowana może bazować na: https://eventfahrplan.eu/ PartDB Itemy dodajemy, gdy tylko ma to sens, sztuka po sztuce jako pojedyncze Zapasy. Etykiety mi — na rastrowe paskowe labelarki userscript do strony itema, pokazujący się po refreshu, dodający przycisk Copy do każdego Lotu // ==UserScript== // @name Knyfyrtel PartDB Lot Formatter // @namespace Violentmonkey Scripts // @match https://partdb.knyfyrtel.pl/pl/part/* // @grant GM_setClipboard // @version 1.2 // @description Prepare lot string to clipboard from PartDB rows // ==/UserScript== (function () { 'use strict'; window.addEventListener('load', () => { const table = document.querySelector('table'); if (!table) return; table.querySelectorAll('tbody tr').forEach(tr => { const btnCell = document.createElement('td'); const btn = document.createElement('button'); btn.textContent = '📋 Copy'; btn.className = 'lot-copy-btn'; btn.style.padding = '2px 6px'; btnCell.appendChild(btn); tr.appendChild(btnCell); }); table.addEventListener('click', e => { if (!e.target.matches('.lot-copy-btn')) return; const tr = e.target.closest('tr'); try { const lotUrl = window.location.href; const partName = document.querySelector('[data-bs-original-title="Nazwa"]')?.textContent.trim() || 'NO NAME ??'; const storageLinks = tr.querySelectorAll('ul.structural_link a'); const storage = Array.from(storageLinks).map(a => a.textContent.trim()).reverse().join(' < ') || "NO LOCATION"; const comment = tr.querySelector('td:first-child')?.textContent.trim(); const lotIdSpan = Array.from(tr.querySelectorAll('.dropdown-menu span')).find(span => span.textContent.includes('ID:') ); const lotId = lotIdSpan ? lotIdSpan.textContent.match(/ID:\s*(\d+)/)?.[1] : 'N/A??'; const partId = window.location.pathname.match(/part\/(\d+)/)?.[1] || 'N/A??'; // const hasMi = Array.from(tr.querySelectorAll('.tag, .badge, .label')).some(el => // el.textContent.toLowerCase().includes('property of mi') // ); //const mi = hasMi ? ' !mi) ' : ''; const commentSpan = comment ? ` :: ${comment}` : ''; const lines = [ `https://partdb.knyfyrtel.pl/scan/lot/${lotId}`, `${partName}${commentSpan}`, `@ ${storage}`, `part/${partId} lot/${lotId}` ]; const text = lines.join('\n'); GM_setClipboard(text); alert(`Copied:\n${text}`); } catch (err) { console.error(err); alert('Failed to copy lot info. See console for details.'); } }); }); })();   Na Brother P-Touch D410 mi drukuje to tak (po dostosowaniu udev i w nix shell nixpkgs#ptouch-print : TEMP=`mktemp` && wl-paste > $TEMP && cat $TEMP && head -1 $TEMP | qrtool encode -s 2 -m 1 --symbol-version 4 | ptouch-print --image - --text "`tail -n +2 $TEMP`" DYMO LabelWriter 320 Driver Ustawienia Ustawienie Wartość Szerokość strony 55 mm Wysokość strony 30 mm Papier (nośnik) 11354 Multi-purpose Print quality Barcodes and graphics Orientation Portrait Instrukcja używania Zainstaluj driver Zmień nośnik w preferencjach drukarki na ten z tabelki Otwórz libreoffice writer Tools -> Options (na dole) -> Libreoffice writer -> Measurement unit -> Millimeter Format -> Page style Wszystkie marginesy ustaw na 0 Width: 55 Height: 30 Print -> Properties -> Use only paper size from printer preferences Paper size: jak w tabelce Orientation: portrait OK Paper size: 2.14in x 0.88in Orientation: portrait Print Uwagi Jak weźmiemy za duży papier to nam automatycznie obróci wydruk o 90 stopni w złym kierunku. Nie ważne czy za szeroki czy za wysoki. Minstrukcja You can print plain text by piping it to `lp -o page-left=14 -o page-right=14` Maybe the same could instead be set using `lpoptions` or `lpadmin` You should find the model url on the `lpinfo -m` list (grep for LabelWriter) and the usb url on the `lpinfo -v`, and use that to add a name for the printer with `lpadmin -p Dymo -E -v (usb url) -m (model url)` You should make the now-named printer the default by `lpadmin -d Dymo`, then. You should find out list of paper sizes from `lpoptions -p Dymo -l` You should pick some `w154h` and `lpoptions -p Dymo -o PageSize=w154hsomething` Poor sources suggest you can also use `-o raw` to send ESC/P codes to it to go around CUPS page handling echo -e '\x1B\x40\x1B\x33\x10\x1B\x61\x01Your text here\x0A\x0A\x1BD\x0C' # for 16 point, centered Or that instead of `PageSize=` you can use `media=`. In cupsd.conf enable PrinterSharing IPPAdvertise, you should be able to echo stuff to `nc 9100` Epson L3250   URL: http://192.168.255.184:631/ipp/print Driver: Epson / L3250 [zandar omega]# cat /etc/cups/printers.conf # Printer configuration file for CUPS v2.4.16 # Written by cupsd # DO NOT EDIT THIS FILE WHEN CUPSD IS RUNNING NextPrinterId 13 PrinterId 12 UUID urn:uuid:ad241606-882d-351c-7613-9e772bbde8e0 AuthInfoRequired none Info EPSON L3250 Series Location knyfyrtel MakeModel L3250 Series - IPP Everywhere DeviceURI ipp://192.168.255.184:631/ipp/print State Idle StateTime 1780758841 ConfigTime 1780758572 Type 36876 Accepting Yes Shared No JobSheets none none QuotaPeriod 0 PageLimit 0 KLimit 0 OpPolicy default ErrorPolicy stop-printer Option print-color-mode monochrome Attribute marker-colors \#000000,#00FFFF,#FF00FF,#FFFF00 Attribute marker-levels -1,-1,-1,-1 Attribute marker-names Black Ink Bottle,Cyan Ink Bottle,Magenta Ink Bottle,Yellow Ink Bottle Attribute marker-types ink,ink,ink,ink Attribute marker-change-time 1768922578 RPi + Audio hat Raspberry Pi Model B Rev 2 (BCM2835, armv6l, single-core 700 MHz) Hat: element 14 Wolfson Audio Card  audio_card_documentation.pdf Repo to manage this machine: https://codeberg.org/HSPOZ/knyf-squeezelite-rpi1 PMR-ki PMR (Personal Mobile Radio) to krótkofalówki do komunikacji krótkiego zasięgu pracujące na częstotliwościach, na które nie trzeba licencji radioamatorskiej, o ile korzystasz z homologowanego urządzenia. Kody CTCSS to niskoczęstotliwościowe tony nadawane razem z głosem, pozwalające odbiornikowi ignorować sygnały bez zgodnego tonu, co zmniejsza zakłócenia. Kody CTCSS bywają niekompatybilne między producentami i modelami, więc różne urządzenia mogą mieć różne zestawy kodów, równiż różnie opisane. Poniżej tabelka. Jeśli chcesz skomunikować się z hackerspacem na wydarzeniu lub podczas wyjazdu, to zapewnij sobie urządzenie wspierające CTCSS i ustaw je na kanał 7, ton 77Hz (motorola ton 4). Kody CTCSS Wartość Hertz Subkanał Mororola CTCSS Retevis CTCSS Baofeng PMR 77 4 4 5 94.8 11? 11 Chyba Motorola ma te same CTCSS co Retevis. Modele Nowsze modele mają 16 kanałów podczas kiedy starsze mają 8. Dla nas wymagana jest obsługa kodów CTCSS. Kody DCS mile widziane, póki co nie używaliśmy. Motorola T80 i T82 Extreme Standard w Polsce i karajach EU. Jest wsparcie do CTCSS i chyba też do DCS. W miarę dobry odbiór. Ładowanie po micro-usb. Latarka, poniekąd bezużyteczna. Pozwoli na naładowanie baterii, jeśli użyjemy batterypacka od motoroli zamiast paluszków AA. Bateria jest tylko NiMH. Ładnie ogumiona. Nie wygląda jakby miałaby się zepsuć. Motorola T60 i T62 Ładowanie po 9V barrel jacku. Nasza wersja ma 8 kanałów. Szumi czasami jeśli nie włożymy tam paluszków 1.5V.  Motorola T42 To jest zabawka. Nie ma kodów CTCSS, więc u nas leży nieużywana. Śmieszna bo bardzo mała. Nie ma jacka na słuchawkę. 3 paluszki AAA. Brak możliwości ładowania w urządzeniu, nawet z battery packiem. Baofeng T22 Naprawdę porządny model. Ładnie ogumiony. Bateria liion. Ładowanie po usb-c. Używalna i użyteczna latarka z funkcją błyskania stroboskopowego. Monitorowanie wszystkich kanałów działa znacząco lepiej niż na Moto T60. Odbiór chyba też lepszy. Na obudowie nie ma żadnych kontaktów do ewentualnej stacji ładowarki, której też nie ma. Ma za to podwójny jack do gruszki. Niektóre oferty mówią o modelu F22, ale nasz ma naklejkę T22. Chodzi o model z ekranikiem. Od perfekcji dzieli tylko brak stacji ładującej i brak bluetootha. Retevis Ra619 Bardzo źle plastikowa obudowa. Interfejs mało responsywny. Bateria li-ion, z możliwością zamiany na paluszki. Brak możliwośći zamonowania normalnej dwu-jackowej gruszki. Ładowanie po micro-usb. Ciężko się wyciąga clip. Załączona baza w zestawie. Pokrętło głośności. Kody  CTCSS są chyba te same co w Motorolach. Brak DCSów. Pomimo baterii li-ion wskaźnik baterii potrafi oszukać. Brak roger beep-u. Posiada bluetooth, nawet przychodzi z słuchawką BL w zestawie. Niestety te parowanie bluetooth do najłatwiejszych nie należy. Subiektywny odbiór podobny co w gorszych motorolach Motorolach. Na ósmym kanale wykrywa jakąś transmisję pomimo, że jej nie ma. Ma dużo minusów, ale w sumie był tani i stacja ładowania to bardzo fajny dodatek w tej cenie. Beebest LITO A1010S Dziwny wynalazek. Naprawdę ładnie wygląda. Długo trzyma na baterii. Stacja ładująca do tego nie istnieje, baterii nie można wyjąć. Generalnie to trochę taki iphone wśród krótkofalówek (analogia rynku smartfonów circa 2010). Wyposarzone w bluetooth. Przyjemny klips z zawiasem. Nie da się wyłączyć beepów podczas klikania. Największym minusem jest brak możliwości zmiany ustawień z urządzenia. Do celu tego trzeba zainstalować zamkniętą aplikację na telefon. Tam się konfiguruje ustawienia, zapisuje w preset. Na urządzeniu wybieramy preset. Wygląda podejrzanie blisko Retevisa RB619. Modele do przetestowania Radtel RT12 HESENATE HT66 lub inny model jeśli jest z CTCSS Retevis RBcośtam (biznesowa seria Retevisa) Retevis B63S Btonera T1 AIRITON AI-168 AIRITON T-388 Motorola MT-N1 Baofeng BF-T18 Baofeng FR-22A TYT TC-666F Midland XT-10 Inne technologie do potestowanie DMR Tier 1 Tetra Kanał Matrix - #hspoz:hackerspace.pl Nazwa Kanał Matrix - #hspoz:hackerspace.pl Opis Oficjalny kanał Matrix hostowany hostowany na serwerze Warszawskiego Hackerspace'u. Link https://matrix.to/#/#hspoz:hackerspace.pl Opiekun @Domi_UwU ,  @mi Opis Matrix to zdecentralizowany, otwarty standard komunikacji internetowej, który umożliwia bezpieczną i szyfrowaną wymianę wiadomości między użytkownikami. W Knyfyrtlu jest to nasz oficjalny kanał komunikacji. Aby dołączyć, potrzebujesz klienta Matrixa, takiego jak Element, Hydrogen czy NeoChat. Pełną listę dostępnych komunikatorów znajdziesz na tej stronie . Możesz także skorzystać z wersji webowej (Element): https://app.element.io/#/room/#hspoz:hackerspace.pl Wydarzenia (archiwum) W tym miejscu znajduje się archiwalny spis niektórych eventów jakie organizowaliśmy dla naszej społeczności. Aktualną listę znajdziesz na naszej stronie oraz profilu Mobilizon. Spotkania organizacyjne (zakończone) Nazwa Spotkanie organizacyjne Poznańskiego Hackerspace'u Knyfyrtel Typ wydarzenia cykliczne Miejsce online  Kiedy były w każdą środę o 18:00. Teraz już ich nie ma Link Meetup.com Jitsi Opis Zapraszamy na nasze cotygodniowe otwarte knyfyrtlowe spotkanie na którym ustalamy kolejne kroki ku oficjalnemu założeniu wyczekiwanego hackerspace'u w naszym mieście. Dołącz do nas jeśli też ubolewasz nad brakiem spejsu w Poznaniu i chcesz to zmienić. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, odwiedź naszą stronę internetową, gdzie znajdziesz krótkie wprowadzenie i kontakt do nas. Czilera utopia na WOMBie z HSem (cykliczne) (zakończone) Nazwa Czilera utopia na WOMBie z HSem Typ wydarzenia cykliczne (zakończone) Miejsce WOMB - Wolny Ogród Miejski Bogdanka Kazimierza Pułaskiego przy potoku Bogdanki · Poznań Kiedy były co 2 sobotę o 14:00 w wakacja 2024 Link https://www.meetup.com/hspoz-pl/events/301062032/ Opis Zapraszamy Was na cykl luźnych wakacyjnych spotkań grupy Knyfyrtel Hackerspace Poznań . Gromadzimy się tylko po to, aby pogadać i bez presji powymieniać się wiedzą. Nie będzie speakerów, prezentacji ani certyfikacji, ale za to kocyk, trochę zieleni i haker z sąsiedztwa. WOMB (Wolny Ogród Miejski Bogdanka) jest miejscem, które dawniej było ogrodami działkowymi. Będziemy głównie siedzieć na ałtdorze. Musicie wiedzieć, że na WOMBie obowiązuje bezwzględny zakaz alkoholu. Czy będzie prąd na miejscu? Tak. Będzie przedłużacz wyposażony w kilka gniazdek. Wystarczy do naładowania laptopa czy smartfona. Czy obowiązują zapisy? Nie. Wydarzenie ma charakter otwarty. Jak chcesz, możesz wbić na nasz oficjalny czat na platformie Matrix i dać znać że będziesz. W razie problemów nasi ludzie pomogą ci trafić na miejsce. Czy będzie piwko? Nie. Na terenie całego obiektu obowiązuje bezwzględny zakaz alkoholu . O co chodzi z tym całym hakerspejsem? Więcej o nas przeczytasz na naszej stronie wiki → https://wiki.knyfyrtel.pl/wiki/page/czym-jest-knyfyrtel-hackerspace-poznan Warsztaty z naprawy komputerów Po÷Dzielnia (09.03.2024) Nazwa Warsztaty z naprawy komputerów Po÷Dzielnia Typ wydarzenia jednorazowe Miejsce warsztat Po÷Dzielnia, Poznań Kiedy 09.03.2024 Link https://www.meetup.com/hspoz-pl/events/299339661/ Opis Poznański Hackerspace oraz Po÷dzielnia zapraszają na warsztaty, na których zobaczysz jak niskim kosztem dać drugie życie Twojemu staremu komputerowi. Zabierz ze sobą swój stary laptop, komputer, tablet, telefon... Mile widziany też pomysł, jak go wykorzystać: Serwer plików z laptopa? (własny "cloud"?) Tani odtwarzacz multimetiów z komputera? (kodi/xbmc...) Nowy, lżejszy system? ... i wiele innych ;) Oprócz warsztatów, będziemy prowadzić swojego rodzaju wymianę wiedzy, i spędzimy troche czasu w fajnej atmosferze. Nawet jeśli nie masz żadnego sprzętu, nie bój się przyjść - szukamy osób, które mogłyby pomóc nam tworzyć Poznański Knyfyrtel :) Warsztaty odbędą się dnia 9 marca 2024 pomiędzy 16:00 a 19:00, przy ulicy Głogowskiej 27 w Poznaniu (kolektyw Po÷Dzielnia). Wstęp free. Poznań Hackerspace and Po÷dzielnia are organizing a workshop, where you'll see how easy it is to give a second life to your old computer. Take your old laptop, computer, tablet or phone with you. Even better: think of what could it help you with: File server from an old laptop? (your own "cloud")Cheapo multimedia playback device? (kodi/xbmc...)New, lighter OS?... sky is the limit! ;)    Even if you don't have anything to repair, feel free to come over. We'll be sharing knowledge, and we'll spend a few hours together in a cool, hacker atmosphere. We're looking for more members to help create our hackerspace - maybe that's you? :) The workshop will take place on the 9th of March 2024, between 4pm and 7pm in the Po÷Dzielnia collective (Głogowska 27, Poznań). Attendance is free of charge ;) Obrazy Git Gud - warsztaty z podstaw Gita (2024) Nazwa Git Gud: Seria warsztatów Typ wydarzenia cykliczne Miejsce Politechnika Poznańska, budynek Polanka, sala 201 Kiedy 23.10.2024, godzina 17:00 - część I 06.11.2024, godzina 17:00 - część II 13.11.2024, godzina 17:00 - część III Link https://hspoz.pl/git-warsztaty/ https://codeberg.org/HSPOZ/Presentations/src/branch/main/warsztaty-git Opis Spotkanie 1 2024-10-22 17:00–18:45 Sala 201 "na Polance"/IR,IST,ITM — Polanka 3, Poznyan Prezentacja wstępna System kontroli wersji — czym jest? VCS, SCM; trochę kontekstu historycznego Git — czym jest? Git ≠ GitHub Pierwsze repozytorium Pierwszy commit Wyświetlanie zmian Amendowanie commitów, bądź making amends unto commits Rebase interaktywny .gitignore czyli uciszanie git status i odgradzanie śmieci Spotkanie 2 2024-11-06 17:00–18:45 Branches — gałęzie bądź rozgałęzianie Rebase "normalny" — czyli bez trybu interaktywnego listy poleceń "todo" Klonowanie — czyli ze zdalnego na lokalne z katalogiem roboczym Mechanizm synchronizacji zmian Remote — działanie magazynu zdalnego Workflow w stylu "GitHub" — otoczka Merge Requesty vel Pull Requesty Na doczepkę: issue tracker Frontendy przeglądarkowe: mniejsze, większe i giganci Tryb pracy: łatki na liście mailingowej Tryb pracy: wiele wersji jednej zmiany czyli Gerrit Demo à la firma Spotkanie 3 2024-11-13 17:00–18:45 GitOps: Git jako source of truth w procesie wytwarzania oprogramowania Tagi — zakładki w drzewie GnuPG — obarcz podpisem swą zmianę, ich wypchnięcie, lub tag SSH — wygodny protokół zdalnego magazynu Git Stash — czyli luźniejszy schowek zmian Git Blame — strać kolegów. Adnotacje historyczne, delikatniej ujmując. Git Reset — przywróć stan gałęzi Git Reflog — log, ale bardziej Wnętrzności Gita — nie takie proste jak w CVS Large File System — jednoznaczne wskaźniki do plików zbyt dużych Git Annex: dołączaj zbiory danych trzymane po kątach Obrazy   Spotkanie założycielskie (24.11.2024) Nazwa Spotkanie założycielskie Knyfyrtel Hackerspace Poznań Typ wydarzenia jednorazowe Miejsce Łazienki Rzeczne w Poznaniu, Piastowska 71, 61-001 Poznań sala A Kiedy 24.11.2024, godzina 16:00 Link - Opis Zapraszamy Was na spotkanie założycielskie stowarzyszenia Knyfyrtel Hackerspace Poznań . Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 24 listopada 2024 roku, w Łazienkach Rzecznych w Poznaniu (ul. Piastowska 71), w sali A, o godzinie 16:00. Podczas spotkania podpiszemy listę obecności, podejmiemy uchwały dotyczące statutu oraz zawiązania stowarzyszenia, a także wybierzemy skład zarządu i komisji rewizyjnej. Po spotkaniu planowane jest luźne wyjście na miasto. Kto może przyjść na spotkanie? Na spotkanie założycielskie zapraszamy przede wszystkim osoby, które zadeklarowały się jako chętne do bycia członkami-założycielami (8 osób). Ale zapraszamy również gości - obserwatorów. Z racji limitu miejsc (max 20 osób), daj znać na naszym kanale Matrix, że chcesz wpaść ( https://wiki.knyfyrtel.pl/wiki/page/kanal-matrix-hspozhackerspacepl ). Co muszę przygotować / wziąć ze sobą? Jeśli należysz do grona członków-założycieli, weź ze sobą laptopa. Część dokumentów będzie wymagała podpisu elektronicznego. Upewnij się, że masz dostęp do Profilu Zaufanego. Sprawdź czy możesz zalogować się do Portalu Rejestrów Sądowych ( https://prs-ekrs.ms.gov.pl/ ). Jeśli jesteś gościem, nie musisz nic przygotowywać. Obrazy I Love Free Software Day 2025 (13.02.2025) Nazwa I Love Free Software Day 2025 Typ wydarzenia jednorazowe Miejsce Wydział Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej, Polanka 3, 60-995 Poznań Kiedy 13 luty 2025, godzina 18:00 Link https://hspoz.pl/ilovefs2025/ O wydarzeniu Z okazji Walentynek obchodzimy I Love Free Software Day – wyjątkowy dzień, w którym entuzjaści wolnego oprogramowania spotykają się, by uczcić wkład deweloperów, tłumaczy, projektantów i wszystkich osób wspierających rozwój projektów FLOSS (Free/Libre & Open Source Software) . Wydarzenie organizowane jest pod oficjalnym patronatem Free Software Foundation Europe . Z tej okazji grupa Knyfyrtel Hackerspace Poznań wraz z Kołem Naukowym PUTrequest_ zapraszają na wieczór integracyjny pełen inspirujących prelekcji w formule Short Talks / Lightning Talks , po których nastąpi pyszny poczęstunek w postaci pizzy z napojami . 🍕🥤 Więcej informacji na temat wydarzeń z cyklu I Love Free Software Day znajdziesz na oficjalnej stronie FSFE . Program Norbert Langner – Linux, a praca z multimediami. Jak to w zasadzie jest? Adam Piaseczny – Po co komu obraz? Platforma CTF domowej roboty oparta na NixOS. Więcej prelekcji już wkrótce! Zgłoś swoje wystąpienie! Chcesz spróbować swoich sił podczas publicznych wystąpień? To świetna okazja! Zgłoś swojego talka na I Love Free Software Day 2025 ! 🚀 Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować wystąpienie: twoja prelekcja powinna powinna zająć od 5 do 30 minut temat powinien być jakkolwiek związany z wolnym oprogramowaniem możesz opowiedzieć o swoich doświadczeniach w rozwijaniu lub użytkowaniu aplikacji FLOSS. Możesz przyjść ze slajdami lub bez. Chcemy aby spotkanie miało luźną formułę - bez kamer i w przyjaznej atmosferze. Jeśli masz już pomysł, o czym chcesz opowiedzieć, napisz do nas na kanale Matrix poznańskiej grupy FSFE. 🎉 Rejestracja Rejestracja na wydarzenie nie jest wymagana, ale zachęcamy do zapisania się na jednej z poniższych witryn, aby pomóc nam oszacować zajętość sali i przy okazji rozpromować event. 📢 Organizatorzy Knyfyrtel Hackerspace Poznań PUTrequest_ - Koło Naukowe Politechniki Poznańskiej Politechnika Poznańska   PIWO 2025 Nazwa Poznańska Impreza Wolnego Oprogramowania 2025 Typ wydarzenia coroczna Miejsce Centrum wykładowe Politechniki Poznańskiej IOR hotel Kiedy Sobota, 7 czerwca 2025 Link piwo.sh O wydarzeniu Poznańska Impreza Wolnego Oprogramowania (P.I.W.O.) to otwarta, darmowa konferencja organizowana na Politechnice Poznańskiej, której głównym celem jest upowszechnianie idei wolnego i otwartego oprogramowania oraz promowanie systemów z rodziny GNU/Linux. To całodniowe wydarzenie składa się z wykładów, warsztatów, lightning talków, wystaw, a także konkursów i turniejów LAN Party. Tematyka prelekcji obejmuje szeroki wachlarz zagadnień – programowanie, bezpieczeństwo, hacking, hardware, gaming, DevOps, administracja sieciami, a nawet zagadnienia prawne związane z wolnym oprogramowaniem. Nie zabraknie także darmowej pizzy i okazji do integracji społeczności. Konferencja jest skierowana zarówno do osób początkujących, jak i profesjonalistów, w tym programistów, administratorów, studentów, uczniów szkół średnich oraz entuzjastów wolnego oprogramowania. Program piwo.sh Rejestracja https://app.evenea.pl/event/piwo25/ Organizatorzy Knyfyrtel Hackerspace Poznań Bez kół naukowych, ale cały czas z ludźmi z tamtąd PUTrequest_ - Koło Naukowe Politechniki Poznańskiej Linux Academic Group  - Koło Naukowe Politechniki Poznańskiej Politechnika Poznańska   Ranking Pizzerii Lista sprawdzonych pizzerii.                                         Nazwa Recenzja Sztos  Tylko małe i cienkie pizzy  BigBoss  Smakuje i potężna (raz była wilgotna) Gruby Benek  Grube fajne ciasto i dobrze smakuje Magic Pizza Centrum  Dobra Space Pizza Średnia - Luna się nie zgadza Casa Di Cienka, ale nie włoska. Taka sucha troche.  Ranking Тархун Marka Zdjęcie Smak Zedazeni Mocno estragonowy, mocno słodki Natakhari Słabo estragonowy, mnie słodki niż powyżej Monolith  Лимонад Тархун Bardzo przeciętny, ale mało słodki БОН БУАССОН Тархун Лимонади твоєї країни Pachnie ziołem. Mało słodki. Bardziej aromatyczny niż Monolith ale nadal nie najlepiej. Lemonade Kazbegi Tarragon Mocno aromatyczny, nie najmniej słodki, ale raczej mocno, bezwonny Roadmap Lista rzeczy potrzebnych do spejsu lub w trakcie realizacji: Okablowanie: Kable do rzutnika w lepszym miejscu Przepusty kablowe Rack w spejsie - audio Rack w spejsie - serwery Listwa do stołu w dużym pokoju Drukarki 3D Box do Bamboo Szkło do boxa pierwszego ender 3 Box do drugiego endera Improvementy ender 3 Software do starszego endera Home assistant: Naprawić migotanie banerów [THEY] [COMING SOON] Druk labelek z DYMO stacjonarnej DECT, SIP, Ciscofon Zagospodarować mały pokój Przyczepić blat kuchenny Zintegrować zamek z SSO Obudowa do zamka Zamek na UPS Zingegrować partDB z drukarką nalepek