# Knyfyrtel Hackerspace Wiki

Witamy na **Knyfyrtel Hackerspace Wiki**! W tym miejscu znajdziesz wszystkie informacje dotyczące naszej inicjatywy. Dokumentujemy tutaj procedury, instrukcje oraz informacje związane z infrastrukturą spejsu. Opisujemy także postęp prac nad rozwojem stowarzyszenia. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi rozdziałami.

# O nas

# Czym jest Knyfyrtel Hackerspace Poznań?

**Knyfyrtel Hackerspace Poznań** jest lokalną przestrzenią typu [hackerspace](https://pl.wikipedia.org/wiki/Hackerspace) - wyjątkowym miejscem na mapie Poznania, w którym ludzie zainteresowani technologią, wolnym oprogramowaniem i kulturą hakerską mogą się spotykać, uczyć i rozwijać swoje pasje. Naszym celem jest rozwijanie otwartej, inkluzywnej społeczności, która wspiera kreatywność i wymianę wiedzy w tych obszarach. Chcemy, aby Knyfyrtel był miejscem, gdzie ludzie mogą eksperymentować, dzielić się pomysłami i realizować swoje projekty.

[![Hackerspace Stickers](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2024-08/scaled-1680-/hackerspace-stickers.jpg)](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2024-08/hackerspace-stickers.jpg)

Nasza siedziba mieści się na ul. Słowackiego 13 w Poznaniu. Posiadamy przestrzeń o łącznej powierzchni **75,55 m²** oraz 5 pomieszczeniach:

- Korytarz z recepcją dla gości
- Pomieszczenie gościnne z kącikiem kuchennym
- Warsztat wyposażony w narzędzia, drukarki 3D, lutownicę i sprzęt elektroniczny,
- Pracownia komputerowa
- Sala konferencyjna

#### Dane stowarzyszenia  


<div _ngcontent-ooa-c103="" class="p-col-7 p-md-9 border ng-star-inserted" id="bkmrk-knyfyrtel-hackerspac-1">KNYFYRTEL HACKERSPACE POZNAŃ</div><div _ngcontent-ooa-c103="" class="p-col-5 p-md-3 title--bg-color border ng-star-inserted" id="bkmrk-krs-0001143271">KRS 0001143271</div><div _ngcontent-ooa-c103="" class="p-col-5 p-md-3 title--bg-color border ng-star-inserted" id="bkmrk-nip%C2%A07812080955">NIP 7812080955</div><div _ngcontent-ooa-c103="" class="p-col-5 p-md-3 title--bg-color border ng-star-inserted" id="bkmrk-regon%C2%A054037873700000">REGON 54037873700000</div>

# Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Witamy w naszej sekcji <abbr title="Frequently Asked Questions">FAQ</abbr>! Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszego hakerspejsu, z pewnością znajdziesz na nie odpowiedzi poniżej.

---

#### Gdzie macie siedzibę?

Na Słowackiego 13, pierwsze piętro - w pokoju 211.

#### Na jakim etapie budowy spejsu jesteście?

Zakończyliśmy etap umeblowania i wyposażenia spejsu w podstawowy sprzęt. W tej chwili uzupełniamy przestrzeń o dodatkowe akcesoria - w zależności od bieżących potrzeb.

#### Co oznacza nazwa "Knyfyrtel"?

"Knyfyrtel" jest połączeniem dwóch słów z gwary poznańskiej - "*Knyf*" jest właściwie dosłownym tłumaczeniem słowa "*Hack*" z angielskiego, czyli w gwarze używane jest jako określenie jakiegoś ciekawego i zmyślnego rozwiązania. Słowo "*Fyrtel*" z kolei oznacza najbliższą okolicę.

#### Jak można się z wami skontaktować?

Naszym głównym kanałem komunikacji jest publiczny czat [Matrix](https://wiki.knyfyrtel.pl/wiki/page/kanal-matrix-hspozhackerspacepl "Kanał Matrix - #hspoz:hackerspace.pl"). Jeśli chcesz odwiedzić naszą przestrzeń, wpadnij na dni otwarte lub jeden z naszych [eventów](https://mobilizon.pl/@hspoz_group). Możesz także odwiedzić naszą siedzibę w dowolny inny dzień - w tym celu umów się na naszym czacie.

#### Czy oprócz spotkań robicie jakieś eventy w terenie?

Tak. Naszym największym publicznym wydarzeniem była reaktywacja konferencji P.I.W.O. - [Poznańskiej Imprezy Wolnego Oprogramowania](https://piwo.sh). Oprócz tego raz na jakiś czas organizujemy mniejsze eventy, takie jak [Kawiarenka naprawcza](https://mobilizon.pl/events/02fd4776-5568-4c4f-9565-5e3cb83197dc) czy [warsztaty z podstaw Git'a dla studentów](https://wiki.knyfyrtel.pl/wiki/page/warsztaty-z-gita "Warsztaty z gita").

#### Jak mogę was wesprzeć?

Przede wszystkim zachęcamy do poznania nas w realu i dołączenia do stowarzyszenia. Możesz także przekazać nam darowiznę rzeczową lub pieniężną, a także wesprzeć nas przekazując 1.5% podatku. Szczegóły znajdziesz na naszej stronie internetowej - w zakładce [Wesprzyj nas](https://hspoz.pl/wesprzyj-nas/).

#### Wsparcie finansowe

Nasz budżet budujemy ze składek członkowskich oraz darowizn. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie, w zakładce [Finanse](https://wiki.knyfyrtel.pl/wiki/page/finanse).  
  
W przypadku darowizn bardzo ważne jest, by zaznaczyć to w tytule przelewu.  
Dane bankowe do darowizn:

<table border="1" id="bkmrk-numer-konta-71-2530-" style="border-collapse: collapse; width: 100%;"><colgroup><col style="width: 33.631%;"></col><col style="width: 66.4882%;"></col></colgroup><tbody><tr><td>Numer konta</td><td>71 2530 0008 2022 1084 2985 0001 NEST BANK</td></tr><tr><td>Nazwa odbiorcy</td><td>Knyfyrtel Hackerspace Poznań</td></tr><tr><td>Adres odbiorcy</td><td>ul. Juliusza Słowackiego 13, 60-822 Poznań</td></tr><tr><td>Tutuł</td><td>darowizna na cele statutowe</td></tr></tbody></table>

# Władze stowarzyszenia

Władze Stowarzyszenia składają się z dwóch głównych organów: Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej. Poniżej przedstawiono aktualny skład obu organów:

### Zarząd

1. [@Vil](https://matrix.to/#/@wilmhit:is-a.cat) - Prezes Zarządu
2. [@pomidor](https://matrix.to/#/@marcus_yallow:matrix.org) - Skarbnik
3. [@voltar13](https://matrix.to/#/@voltar13:hackerspace.pl) - Sekretarz

### Komisja Rewizyjna

1. [@JuniorJPDJ (Knyfyrtel)](https://matrix.to/#/@juniorjpdj:juniorjpdj.pl)
2. [@garrukh](https://matrix.to/#/@garrukh:matrix.org)
3. [@Kalei](https://matrix.to/#/@fzrnnwq9p2:matrix.org)

---

# Finanse

#### Darowizny

W przypadku darowizn nie trzeba być członkiem by nas wesprzeć. Bardzo ważne jest to, by w tytule przelewy jasno zaznaczyć, iż jest to darowizna na cele statutowe.

<table border="1" id="bkmrk-numer-konta-71-2530-" style="border-collapse: collapse; width: 100%; height: 119.2px;"><tbody><tr style="height: 29.8px;"><td style="width: 29.5834%; height: 29.8px;">Numer konta</td><td style="width: 70.5358%; height: 29.8px;">71 2530 0008 2022 1084 2985 0001 NEST BANK</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="width: 29.5834%; height: 29.8px;">Nazwa odbiorcy</td><td style="width: 70.5358%; height: 29.8px;">Knyfyrtel Hackerspace Poznań</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="width: 29.5834%; height: 29.8px;">Adres odbiorcy</td><td style="width: 70.5358%; height: 29.8px;">ul. Juliusza Słowackiego 13, 60-822 Poznań</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="width: 29.5834%; height: 29.8px;">Tytuł</td><td style="width: 70.5358%; height: 29.8px;">Darowizna na cele statutowe</td></tr></tbody></table>

#### Składki członkowskie

<table border="1" id="bkmrk-numer-konta-71-2530--1" style="border-collapse: collapse; width: 100%; height: 119.2px;"><colgroup><col style="width: 30.0596%;"></col><col style="width: 70.0596%;"></col></colgroup><tbody><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">Numer konta</td><td style="height: 29.8px;">71 2530 0008 2022 1084 2985 0001 NEST BANK</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">Nazwa odbiorcy</td><td style="height: 29.8px;">Knyfyrtel Hackerspace Poznań</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">Adres odbiorcy</td><td style="height: 29.8px;">ul. Juliusza Słowackiego 13, 60-822 Poznań</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">Tytuł</td><td style="height: 29.8px;">składka członkowska - &lt;nick&gt;  
</td></tr></tbody></table>

#### Przekaż 1.5% podatku

Dzięki współpracy z Fundacją Studencką "Młodzi Młodym" można również przekazać na naszą działalnosć 1,5% podatku. [https://fsmm.pl/partner/knyfyrtel-hackerspace-poznan/](https://fsmm.pl/partner/knyfyrtel-hackerspace-poznan/)

Podczas wypełniania formularza PIT wpisz:

<table border="1" id="bkmrk-krs-0000270261-cel-s" style="border-collapse: collapse; width: 100%;"><colgroup><col style="width: 50%;"></col><col style="width: 50%;"></col></colgroup><tbody><tr><td>KRS  
</td><td>0000270261</td></tr><tr><td>Cel szczegółowy  
</td><td><span class="font-semibold">Knyfyrtel 25633</span></td></tr></tbody></table>

<span class="font-semibold">  
</span>

# Historia

Opracowano przez Entropię, przy użyciu jej archiwum

### 13.04 

Pierwsza parapetówa z powodu przeprowadzki do Słowackiego.   
Pojawienie się w hs starego thinkpada.

### 02.05 

Próba naprawy Endera.

### 12.05 

Robimy pierwszy led panel. Zaczęto obserwować nerwice seksualne.

### 18.05 

„Drzwi otwarte”. Naprawiona drukarka Epson.

### 26.05 

Prawie spadła lampa komuś na głowę.

### 31.05

Wizyta HSWaw.

### 05.06

Pojawila się mikrofalowka.

### 06.06 

Przygotowanie PIWA w hotelu.

### 07.06 

PIWO

### 10.06 

Piwo po PIWIE.

### 18-22.06 

GPN, jeździli Entropia, Mi, Vil.

### 28.06 

Zakupy w Ikea, dużo samli.

### 08.07

Postawilismy serwery na lodowkę.

### 19.07 

Wyjazd do HSLodz.

### 21.07 

Pierwsze? użycie maszyny do szycia.

### 23.07 

Przemeblowanie

### 26-27.07 

Wyjazd do HSP?

### 01.08 

Postawiliśmy laptop z WinXP i Sims.

### 10.08 

Noktowizor w hs.

### 28-31.08 

CebulaCamp we Wrocławiu.

### 06.09 

Udało się uruchomić starego thinkpada. Druga parapetowa po cebuli.

### 11.09 

Rozszerzamy się, przyjęliśmy dwa dodatkowe pokoi.

### 13.09 

Naprawa framugi bo się rozpadała.

### 20.09 

Wywóz elektrośmieci - wrzosiki w hs.

### 26.09 

Dużo enkoderów od kogoś tam z PP.

### 01.10 

Uruchomienie małej drukarki Dymo.

### 11.10 

„Bomba atomowa” w hs na drzwiach otwartych.

### 12.10 

L1 cache - ściana z przewodami.

### 05.11 

Dart w hs od Krakena.

### 15.11 

KnyFixIt

### 29.11 

KnyFixIt. Audio i karaoke w hs.

### 10.12 

Klub miłośników noży. VR od Qinna.

### 20.12 

Przesilenie zimowe - impreza z karaoke.

### 22.12 

Pilot do bramy zrobiony w końcu.

### 26.12 

Przemeblowanie duże.

### 31.12 

Sylwester. LAN party (openarena i openttd).

### 03.01 

Rusznikarstwo - naprawa glocka i wiatrówki.

### 13.02 

ILFS day.

### 14.02 

Duża drukarka znaleziona przez juju.

### 28.02 

LAN party?

### 14.03 

Naprawiony saturator.

### 18.03 

Naprawiona duża drukarka.

### 27.03

Stanowisko do szycie postawiono. Zostali spięte głośniki między pokojami.

# Projekty

Tutaj znajdziesz listę aktywnych projekty nad którymi działamy. Jeśli chciałbyś przyłączyć się do któregoś z nich, zgłoś się na Matrixie do osoby koordynującej lub zapytaj na naszym HSowym czacie.

# Warsztaty z gita

***Prace w toku***

 **Nazwa**

git gud

**Plan**

- 3 spotkania po półtorej godziny
- Podejście praktyczne, na każdym około 20-30 minut gadania, potem tylko zadanka. Tak się sprawdzało u Kuby Orlika.
- Niski próg wejścia
- Target: Windows users without git knowledge
- Kurcze po rozpisaniu spotkań to generalnie widać, że jest mega mało czasu. Pewnie można by zając nawet około 5 spotkań.

<div id="bkmrk-co-powinno-si%C4%99-znale">**Co powinno się znaleźć na plakacie**  
</div>- Co
- Gdzie
- Kiedy
- Co trzeba przygotować

<div id="bkmrk-co-ludzie-musz%C4%85-przy">**Co ludzie muszą przygotować**  
</div>- Komputer przenośny z działającym WiFi (Windows/Linux/Mac)
- Zainstalowany Git. \[Może utworzymy poradnik?\] (voltar: najpierw bym zerknął czy nie ma już jakiś wystarczająco dobrych i jeśli nie to można jak najbardziej)

<div id="bkmrk-co-my-musimy-przygot">**Co my musimy przygotować**  
</div>- Wstęp teoretyczny na każde z trzech spotkań
- Zadania
- Sieć WiFi? Zobaczymy czy to nam będzie potrzebne (voltar: możnaby postawić sieć z jedną raspberką hostującą forgejo jako gitowy hosting do zadań jeśli chcemy lokalnie, jeśli www to można by u juniora postawić)

<div id="bkmrk-pomys%C5%82y-zebrane">**Pomysły zebrane**  
</div>- Odtworzyć workflow firmowy pracy nad jednym repozytorium z numerami ticketów i wszystko
- Ostatnie warsztaty można poświęcić na nietypowe zastosowania gita lub np internale
- Historia systemów kontroli wersji jest dość fajna i można to też przekazać, ale to nam się zrobi tak z 15-30 minut gadania na to.
- Trzeba zaznaczać: GitHub is not Git
- Jakieś mocne aspekty autopromocji musimy gdzieś wpleść
- Pytania rekrutacyjne z Gita (voltar: imho to można pominąć, bo jak ktoś będzie sobie trochę samemu korzystać to powinien ogarnąć)
- ratowanie gita czyli radzenie sobie z popularnymi błędami czy innymi fuckupami

<div id="bkmrk-opis-warsztat%C3%B3w">**Opis warsztatów**  
</div><div id="bkmrk-">  
</div><div id="bkmrk-skejcie-co%C5%9B-z-tych-o">Skejcie coś z tych opisów niżej.  
</div><div id="bkmrk--1">  
</div><div id="bkmrk-numer1%3A">numer1:</div><div id="bkmrk-git-przenika-%C5%9Bwiat-i">Git przenika świat IT niczym &lt;&gt;. Jego nieznajomość cały czas się przypomina. Jeśli też jesteś w takiej sytuacji to serdecznie zapraszamy Ciebie na warsztaty. Podczas nich wytłumaczymy wszystko co jest potrzebne do zwykłej pracy w tym systemie, a przy okazji wymagane do zdobycia zatrudnienia.  
</div><div id="bkmrk--2">  
</div><div id="bkmrk-numer2%3A-knyfyrtel-ha"><div>numer2:  
</div><div>Knyfyrtel Hackerspace Poznań we współpracy z Kołem Naukowym Spektrum zaprszaszy na warsztaty ${event_name}. Podczas nich zdobędziesz nie tylko podstawową wiedzę z obsługi tego systemu, ale nawet ekspercką. Gwarantujemy, że te umiejętności przydadzą się drodze IT niezależnie czy hobbistycznej czy zawodowej.  
</div><div>  
</div><div><div>numer2,5:  
</div><div>Knyfyrtel Hackerspace Poznań we współpracy z Kołem Naukowym Spektrum zaprszaszy na warsztaty ${event_name}. Podczas nich zdobędziesz nie tylko podstawową wiedzę z obsługi tego systemu, ale . Gwarantujemy, że te umiejętności przydadzą się drodze IT niezależnie czy hobbistycznej czy zawodowej.  
</div></div><div>  
</div></div><div id="bkmrk-numer3%3A">numer3:  
</div><div id="bkmrk-knyfyrtel-hackerspac">Knyfyrtel Hackerspace Poznań we współpracy z Kołem Naukowym Spektrum... to dobry początek, coś jak wjeżdżający "Universal" na filmach.  
</div><div id="bkmrk--3">  
</div><div id="bkmrk-numer4%3A">numer4:  
</div><div id="bkmrk-kto%C5%9B-niech-si%C4%99-posta">ktoś niech się postara bardziej pls nie mam weny  
</div><div id="bkmrk--4">  
</div><div id="bkmrk-plakat%2Fgrafika-na-fb">**Plakat/grafika na FB**  
</div><div id="bkmrk-todo">TODO  
</div><div id="bkmrk--5">  
</div><div id="bkmrk-certyfikaty">**Certyfikaty**  
</div><div id="bkmrk-ja-bym-si%C4%99-z-tego-wy">Ja bym się z tego wycofało, ale nie narzucam. Nie mamy jak zachować weryfikowalności tych certyfikatów na co najmniej pare lat, a IMO to jest hard requirement robienia certyfikatów.  
voltar: Bez certów będzie łatwiej, ale nawet z weryfikacją nie będzie tragedii, jakieś proste sprawdzanie sha256 z imienia i nazwiska + jakiś salt w stylu id certu. Do tego się postawi jakieś gówno nawet na początku można w hscloud pewnie po prostu sprawdzające czy hash jest w bazie danych i tyle. Ale też nie naciskam, jak się da bez to mniej pracy dla nas, choć w sumie zrobienie jakiegoś prostego systemu by mogło być perspektywiczne dla nas i kolejnych potencjalnych warsztatów.  
</div><div id="bkmrk--6">  
</div><div id="bkmrk-spotkanie-1">**Spotkanie 1**  
</div>1. \[20min\] Prezentacja wstępna: czym jest system kontroli wersji; skróty VCS SCM; czym jest Git; Github =/= Git; Tutorial instalacji bo i tak większość nie będzie miała zainstalowane (voltar: jeśli będziemy mieli dostęp do www to można by jakiś skrypt powershellowy przygotować by czasu nie marnować). Tu też przyda się poradnik instalacji.
2. \[20min\] Historia Git'a i innych VCS bo czekamy aż sobie ludzie poinstalują.
3. \[50min\] Omówienie podstaw offlinowych. Zapisanie autora w git-config, Utworzenie repozytorium, zrobienie commita, rebase interaktywny, git log, git log --graph, diff, status (dobrze by było jakoś to fajnie opakować ludziom by nie było to zbyt nudne, jakiś scenariusz do tego + zadanie do pracy indywidualnej)

<div id="bkmrk-spotkanie-2">**Spotkanie 2**</div><div id="bkmrk-branchki%2C-rebase-nor">Branchki, rebase normalny, clonowanie i mechanizm synchronizacji, czym jest remote.  
</div><div id="bkmrk-workflow-githubowy%3A-">Workflow githubowy: Otoczenie Gita czyli PR'y, Issuesy, Frontendy webowe, szczególnie alternatywne (voltar: i o tym że warto jebać githuba)  
</div><div id="bkmrk-workflow-mailowania-">Workflow mailowania patchy</div><div id="bkmrk-workflow-gerritowy">Workflow gerritowy  
</div><div id="bkmrk-na-koniec-symulacja-">Na koniec symulacja firmy?  
</div><div id="bkmrk--7">  
</div><div id="bkmrk-spotkanie-3">**Spotkanie 3**  
</div><div id="bkmrk-%5B20min%5D-prezka-czym-">[20min] prezka Czym jest GitOps, czyli Git jako source of truth przy tworzeniu oprogramowania. (Idealne żeby spóźnionych ludzi złapać).  
</div><div id="bkmrk-ile-starczy-czasu%3A">Ile starczy czasu:  
</div><div id="bkmrk-tagi%2C-gpg%2C-ssh">Tagi, GPG, SSH  
</div><div id="bkmrk-git-stash">git stash  
</div><div id="bkmrk-git-blame">git blame</div><div id="bkmrk-git-reset">git reset</div><div id="bkmrk-git-reflog">git reflog  
</div><div id="bkmrk-git-internals">Git internals   
</div><div id="bkmrk-lfs%2C-annex">LFS, annex</div><div id="bkmrk--8">  
</div><div id="bkmrk-materia%C5%82y">**Materiały**  
</div><div id="bkmrk-https%3A%2F%2Ffosdem.org%2F2">[https://fosdem.org/2024/schedule/event/fosdem-2024-3423-version-control-post-git/](https://fosdem.org/2024/schedule/event/fosdem-2024-3423-version-control-post-git/)</div><div id="bkmrk-i-ten-drugi-talk-od-">i ten drugi talk od gitbutler</div><div id="bkmrk--9">  
</div><div id="bkmrk-prezentacje">**Prezentacje**  
</div><div id="bkmrk-todo-1">TODO</div><div id="bkmrk--10"></div>

# Warsztaty z alternatyw dla big-techowych socjalek i podstawy cyber

#### In progress  


Co chemy?

1. Wprowadzenie 
    - dlaczego bigtechy są złe
    - alternatywy dla big techów (fedi, komunikacja, dyski i inne chmurowe rzeczy)
2. Wprowadzenie do fedi
3. Wprowadzenie do cyber higieny
4. Bezpieczna komunikacja 
    - Kilka poziomów zabezpieczenia (od np Use Signal aż do poziomu paranoicznego)

**Plan**

- 2 &gt;= spotkania
- target: ludzie nie zaawansowani technicznie

# Koszulki

##### **Materiał**

Jakie koszulki chcemy? Jakieś etyczne jak [https://stanleystella.com/en-de/creator-2-0-sttu169](https://stanleystella.com/en-de/creator-2-0-sttu169) czy zwykłe niezbyt etyczne koszulki typu koszulki w stylu adler/malfini?

##### **Projekt/szkic**

**Przód (wstępny szkic, będzie trochę mniejszy nadruk)**

**[![koszulka-knyf.png](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2024-08/scaled-1680-/koszulka-knyf.png)](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2024-08/koszulka-knyf.png)**

**Ramię**

hspoz.pl

**Tył?**

Jakiś śmieszny tekst? "I’d just like to interject for a moment. What you’re refering to as Knyfyrtel, is in fact, Knyf/Fyrtel, or as I’ve recently taken to calling it, Knyf plus Fyrtel."? Coś innego?

# Głośniki

Based on: [https://www.youtube.com/watch?v=CKIye4RZ-5k](https://www.youtube.com/watch?v=CKIye4RZ-5k)

Składniki:

- Kasetony z prasowanego włókna mineralnego
- Drukarka 3d
- Paracord
- Papier ścierny 200
- 2x wzbudnik/bass shaker/sound actuator/exciter 40W RMS 4 Ohm średnica nie ma znaczenia
- Haki do montarzu + opcjonalnie stelaż

### 1. Znajdź składniki

Większość jest ze styropianu, polistryreny czy innej pianki. To się nie nadaje. Najlepiej szukać pod nazwą "kaseton akustyczny". Jak firma ma "rock" w nazwie to dobra oznaka. Włókno mineralne jest żółte od boku.

# Lista

<table border="1" id="bkmrk-nazwa-uzytkownik-opi" style="border-collapse: collapse; width: 100%;"><colgroup><col style="width: 50%;"></col><col style="width: 24.834437%;"></col><col style="width: 24.834437%;"></col></colgroup><tbody><tr><td>Nazwa</td><td>Uzytkownik</td><td>Opis</td></tr><tr><td>Regały</td><td>Qinn, Vil, Wola</td><td>  
</td></tr><tr><td>Odkurzacze </td><td>Wola</td><td>Naprawione i wyczyszczone </td></tr><tr><td>Głośniki</td><td>Pomidor, Wola</td><td>Kupiony wzmacniacz, podłączono i ustawiono</td></tr><tr><td>Zamek</td><td>Qinn</td><td>  
</td></tr><tr><td>Flip dot</td><td>Vil, Wola</td><td>Szukamy dokumentacji i robimy reverse engineering </td></tr><tr><td>Ender 3</td><td>Qinn, Wola</td><td>Uszczelniony, poprawiony stolik, skalibrowany, wyczyszczony, dobrane parametry druku.</td></tr><tr><td>Panele</td><td>Vil, Wrzosik, Wola</td><td>Dostaliśmy komponenty</td></tr><tr><td>Stolik na drukarki</td><td>  
</td><td>Mamy nogi, chcemy rack</td></tr><tr><td>Kuchnia</td><td>  
</td><td>Półki uwieszone. Chcemy lodówkę i mikrofalówkę.</td></tr><tr><td>Klucz do bramy</td><td>Qinn, Wola</td><td>Mamy komponenty</td></tr><tr><td>Presence tracker</td><td>  
</td><td>Coop with TechnoDzik. WiFi based.</td></tr></tbody></table>

# flipdot

https://github.com/domints

# KnyfLock - zamek do drzwi

Pierwsza wersja zamka działa dobrze, pomimo ciągłej fazy prototypu. Elektrozaczep, czytnik kart z pinpad'em oraz kontroler bazowany na Pi Pico 2W umożliwiają dostęp członkom do spejsu.

Wersja pierwsza została zamontowana na drzwiach między przedsionkiem a kuchnią. Po przejęciu pomieszczeń Technodzika, chcemy przenieść zamek na drzwi między korytarzem budynku a przedsionkiem (z biurkiem recepcyjnym).

Problemem jest zamontowanie elektrozaczepu do drzwi, ponieważ te otwierają się na zewnątrz. Wymaga to trochę porządniejszego planu i realizacji niż wersja pierwsza. Grafiki stworzone podczas sesji myślowej między qinn'em a Krakenem:

[![zamek0.png](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2025-11/scaled-1680-/zamek0.png)](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2025-11/zamek0.png)

[![zamek1.png](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2025-11/scaled-1680-/wkAzamek1.png) ](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2025-11/wkAzamek1.png)[![zamek2.png](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2025-11/scaled-1680-/QtVzamek2.png)](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2025-11/QtVzamek2.png)

# Inwentarz

# Ender 3v1

<table border="1" id="bkmrk-nazwa-zasobu-vm-%26-ku"><colgroup><col></col><col></col></colgroup><tbody><tr><td>**Nazwa**</td><td>Ender 3v1</td></tr><tr><td>**Opis**</td><td>Drukarka 3d  
</td></tr><tr><td>**Opiekun**</td><td>[@entropia](https://matrix.to/#/@entropia:catgirl.cloud) [@Vil \[hspoz\]](https://matrix.to/#/@wilmhit:matrix.org) [@qinn](https://matrix.to/#/@qinn:matrix.org)</td></tr></tbody></table>

#### Zestaw modyfikacji 

- mobo zmieniona na skr mini e3 v3 (3.0.0 a nie 3.0.1)
- dorzucony bltouch
- glass bed
- <s>zmienione sprężynki na nieco sensowniejsze, poziomowanie build plate powinno być mniej upierdliwe</s>. Zamienione teraz na gumki
- szufladka dodrukowana na dole
- na wentylatorze i nad mobo są osłonki na wentylatory, są cichsze i trudniej coś wrzucić do środka przypadkiem
- Box z plexiglasu (WIP)
- Własny build marlina (config tu: [ender3-config](https://codeberg.org/HSPOZ/ender3-config/src/branch/main))
- Łańcuchy na okablowanie
- Osłonki V-slotów profili aluminiowych
- Drugi silnik osi Z
- Ocieplenie od dołu

#### Firmware

Config na codeberg. Wrzuć go do folderu `Marlin` Marlina. Potrzebujesz arduino-ide oraz platformio. Dalej `make marlin`

Firmware się wrzuca wrzucając binarke na karte SD i odpalając drukarke - [https://3dprintscape.com/skr-mini-e3-v3-firmware-guide/](https://3dprintscape.com/skr-mini-e3-v3-firmware-guide/)

Można też z klipperem pokombinować zamiast marlina, bigtreetech udostępnia jakiś domyślny config pod ta plyte [https://github.com/bigtreetech/BIGTREETECH-SKR-mini-E3/blob/master/firmware/V3.0/Klipper/SKR-mini-E3-V3.0-klipper.cfg](https://github.com/bigtreetech/BIGTREETECH-SKR-mini-E3/blob/master/firmware/V3.0/Klipper/SKR-mini-E3-V3.0-klipper.cfg)

Czego jeszcze chcemy od firmware:

- Włączyć automatyczny bed leveling przed każydym buildem
- Tramming za pomocą BLTouch (tak, jak jest w drugim enderze)
- Jekieś łatwiejsze ten menu bed levelingu trzeba by było zrobić (żeby było podobne do drugiego endera; tam jest chyba auto-bilear wybrane)

#### Planowane mody

Ważniejsze pogrubione. Chcielibyśmy mieć jeszcze następujące rzeczy:

- Jakąś raspberrkę z octoprint/klipperem
- neopixel [https://3dprintscape.com/neopixel-leds-on-skr-mini/](https://3dprintscape.com/neopixel-leds-on-skr-mini/)
- Może lepszy (direct) extruder. Np stealthburner
- **Testing, lepszy config Marlina**. Ta drukarka myślę że może na luzie sie do 200mm/s zbliżyć. Większa akceleracja też może być.
- W przypadku za dużych jerków możemy zapiąć support osi Z  
    [![image.png](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2026-03/scaled-1680-/4uAimage.png)](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2026-03/4uAimage.png)
- **Rail na Y (**lub coś innego, ale bed się majta; drugi ender ma znacznie szersze mocowanie bed-aluprofil).[![image.png](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2026-03/scaled-1680-/a0Uimage.png)](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2026-03/a0Uimage.png)
- **Naciągi pasków na korbkę**
- ładniejszy ekranik
- **Mata magnetyczna z stali sprężynowej** (najlepiej jakby była podobna do drugiego endera).
- Wyciąg z filtrem węglowym na obudowie, uszczelnienie obudowy

# Ender 3v2

<table border="1" id="bkmrk-nazwa-zasobu-vm-%26-ku"><colgroup><col></col><col></col></colgroup><tbody><tr><td>**Nazwa**</td><td>Ender 3v2</td></tr><tr><td>**Opis**</td><td>Drukarka 3d  
</td></tr><tr><td>**Opiekun**</td><td>[@Vil \[hspoz\]](https://matrix.to/#/@wilmhit:matrix.org) @bylu</td></tr></tbody></table>

#### Zestaw modyfikacji 

- Zamieniony leveling na gumki
- szufladka dodrukowana na dole
- Box z plexiglasu (WIP)
- Łańcuchy na okablowanie
- Ocieplenie od dołu
- Firmware MRiscoC 2.1.3

#### Planowane ulepszenia

- Osłonki V-slotów profili aluminiowych

# Co chcemy

- Skalpel
- "On redonation supply": 
    - Tanie Karty SD
- Lcr - tester komponentów 
    - - Buy better multimeter
        - owon
- Logic analyzer 
    - Glasgow Interface Explorer (~600-800 zł)
- Hot plate 
    - mini hotplate MINIWARE MHP50 (manufacturers of TS-100)
- USB tester
- Nożyce do prętów stalowych 
    - małe (około 40cm)
    - duże (około metrowe)
- Oscyloskop 
    - Fnirsi 1014d
    - Rigol SD1102Z-E
- Klucze: 
    - płaskie
    - oczkowe
    - Grzechotki oczkowe
- Smar - różne rodzaje (np. do rowerów)
- Kompresor do 10 barów 
    - Z końcówką do kół rowerowych
    - Z końcówką do przedmuchiwania laptopów
- szyny rakowe - 6 razy lub więcej na zapas
- otwornica

# Co mamy

<table border="1" id="bkmrk-sto%C5%82y-na-komputery-h" style="border-collapse: collapse; width: 104.643%; height: 979.484px;"><colgroup><col style="width: 28.3676%;"></col><col style="width: 12.0384%;"></col><col style="width: 59.5959%;"></col></colgroup><thead><tr style="height: 33.1667px;"><th style="height: 33.1667px;">item</th><th style="height: 33.1667px;">owner</th><th style="height: 33.1667px;">comments</th></tr></thead><tbody><tr style="height: 33.1667px;"><td style="height: 33.1667px;">Stoły na komputery</td><td style="height: 33.1667px;">HS</td><td style="height: 33.1667px;">Na dwie osoby. Zrobione przez nas.</td></tr><tr style="height: 33.1667px;"><td style="height: 33.1667px;">Regały </td><td style="height: 33.1667px;">HS</td><td style="height: 33.1667px;">Dwa szerokie i dwa wąskie. Castorama.</td></tr><tr style="height: 53.3333px;"><td style="height: 53.3333px;">Głośniki z wzmacniaczem </td><td style="height: 53.3333px;">HS</td><td style="height: 53.3333px;">2x50W + 1x100W, Bluetooth, Jack 3.5, 12-24V, Technics SB-HD505</td></tr><tr style="height: 33.1667px;"><td style="height: 33.1667px;">Telewizory</td><td style="height: 33.1667px;">HS</td><td style="height: 33.1667px;">Jeden działa, dwa zepsute</td></tr><tr style="height: 33.1667px;"><td style="height: 33.1667px;">Stacja lutownicza 936</td><td style="height: 33.1667px;">Mi</td><td style="height: 33.1667px;">Potrzebuje groty</td></tr><tr style="height: 33.1667px;"><td style="height: 33.1667px;">Odkurzacze </td><td style="height: 33.1667px;">HS</td><td style="height: 33.1667px;">Jeden zwykły i jeden na baterię </td></tr><tr style="height: 33.1667px;"><td style="height: 33.1667px;">Krzesła komputerowe</td><td style="height: 33.1667px;">HS</td><td style="height: 33.1667px;">4x</td></tr><tr style="height: 33.1667px;"><td style="height: 33.1667px;">Kanapy</td><td style="height: 33.1667px;">HS</td><td style="height: 33.1667px;">Większa i mniejsza</td></tr><tr style="height: 33.1667px;"><td style="height: 33.1667px;">Gitara</td><td style="height: 33.1667px;">Wola</td><td style="height: 33.1667px;">akustyczna</td></tr><tr style="height: 33.1667px;"><td style="height: 33.1667px;">Stojaki na monitor </td><td style="height: 33.1667px;">  
</td><td style="height: 33.1667px;">2x2</td></tr><tr style="height: 33.1667px;"><td style="height: 33.1667px;">Młotek gumowy</td><td style="height: 33.1667px;">Qinn?</td><td style="height: 33.1667px;">  
</td></tr><tr style="height: 33.1667px;"><td style="height: 33.1667px;">Wiertarka</td><td style="height: 33.1667px;">Kraken?</td><td style="height: 33.1667px;">  
</td></tr><tr style="height: 33.1667px;"><td style="height: 33.1667px;">Thinkpad circa 1997</td><td style="height: 33.1667px;">HS</td><td style="height: 33.1667px;">Do wykorzystania for fun</td></tr><tr style="height: 33.1667px;"><td style="height: 33.1667px;">Flip dot display</td><td style="height: 33.1667px;">HS</td><td style="height: 33.1667px;">mamy projekt</td></tr><tr style="height: 39.8833px;"><td style="height: 39.8833px;">[Ender 3 ](https://wiki.knyfyrtel.pl/wiki/page/ender-3)</td><td style="height: 39.8833px;">Junior?</td><td style="height: 39.8833px;">  
</td></tr><tr style="height: 33.1667px;"><td style="height: 33.1667px;">Rzutnik</td><td style="height: 33.1667px;">Vil</td><td style="height: 33.1667px;">słaby </td></tr><tr style="height: 60.05px;"><td style="height: 60.05px;">Cyna</td><td style="height: 60.05px;">HS</td><td style="height: 60.05px;">Cześć od Mi

[Botland ](https://botland.com.pl/cyny-bezolowiowe/22985-cyna-cynel-lc993-sw26-250g1mm-bezolowiowa-5902884605249.html)

</td></tr><tr style="height: 33.1667px;"><td style="height: 33.1667px;">Topnik</td><td style="height: 33.1667px;">HS</td><td style="height: 33.1667px;">Botland

</td></tr><tr style="height: 39.8833px;"><td style="height: 39.8833px;">Plecionka</td><td style="height: 39.8833px;">HS</td><td style="height: 39.8833px;">[Botland](https://botland.com.pl/odsysacze-i-plecionki/757-plecionka-do-odsysania-cyny-1mm-5904422358969.html)

</td></tr><tr style="height: 39.8833px;"><td style="height: 39.8833px;">Pęseta</td><td style="height: 39.8833px;">HS</td><td style="height: 39.8833px;">[Botland ](https://botland.com.pl/pesety/847-peseta-antymagnetyczna-zakrzywiona-vetus-esd15-116mm-5904422355821.html)

</td></tr><tr style="height: 39.8833px;"><td style="height: 39.8833px;">Odsysacz </td><td style="height: 39.8833px;">HS</td><td style="height: 39.8833px;">[Botland ](https://botland.com.pl/odsysacze-i-plecionki/5126-odsysacz-do-cyny-xtreme-zielony-5900804075714.html)

</td></tr><tr style="height: 39.8833px;"><td style="height: 39.8833px;">Groty</td><td style="height: 39.8833px;">HS</td><td style="height: 39.8833px;">[Botland ](https://botland.com.pl/groty/9602-zestaw-grotow-do-stacji-lutowniczych-seria-black-typ-900m-t-10szt-5904422338251.html)

</td></tr><tr style="height: 39.8833px;"><td style="height: 39.8833px;">IPA</td><td style="height: 39.8833px;">HS</td><td style="height: 39.8833px;">[Botland ](https://botland.com.pl/smary-i-oczyszczacze/5707-kontakt-ipa-plus-alkohol-izopropylowy-1000ml-5901764329480.html)

</td></tr><tr style="height: 33.1667px;"><td style="height: 33.1667px;">Filament</td><td style="height: 33.1667px;">HS</td><td style="height: 33.1667px;">Botland

</td></tr><tr style="height: 33.1667px;"><td style="height: 33.1667px;">Maszyna do szycia </td><td style="height: 33.1667px;">Artur</td><td style="height: 33.1667px;"> </td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">Zestaw narzędzi do roweru</td><td style="height: 29.8px;">wrzosik</td><td style="height: 29.8px;">  
</td></tr></tbody></table>

# Konferencje (sprzęt i software)

#### What we used

confreg - [https://hspoz.confreg.pl/](https://hspoz.confreg.pl/)

bilety - [https://evenea.pl/pl](https://evenea.pl/pl)

#### TODO

pretalx lub alternatywy:

- [https://github.com/frab/frab/wiki](https://github.com/frab/frab/wiki)
- [https://github.com/indico/indico](https://github.com/indico/indico)
- [https://osem.io/#about](https://osem.io/#about)
- [https://wafer.readthedocs.io/en/latest/](https://wafer.readthedocs.io/en/latest/)
- [https://pretalx.com/p/about/](https://pretalx.com/p/about/)

możemy się dodać tutaj o ile mamy pretalx albo coś podobnego [https://github.com/Wilm0r/giggity](https://github.com/Wilm0r/giggity)

Apka dedykowana może bazować na: [https://eventfahrplan.eu/](https://eventfahrplan.eu/)

# PartDB

Itemy dodajemy, gdy tylko ma to sens, sztuka po sztuce jako pojedyncze Zapasy.

#### Etykiety mi — na rastrowe paskowe labelarki

<details id="bkmrk-userscript-do-strony"><summary>userscript do strony itema, pokazujący się po refreshu, dodający przycisk Copy do każdego Lotu</summary>

```javascript
// ==UserScript==
// @name        Knyfyrtel PartDB Lot Formatter
// @namespace   Violentmonkey Scripts
// @match       https://partdb.knyfyrtel.pl/pl/part/*
// @grant       GM_setClipboard
// @version     1.2
// @description Prepare lot string to clipboard from PartDB rows
// ==/UserScript==

(function () {
  'use strict';

  window.addEventListener('load', () => {
    const table = document.querySelector('table');
    if (!table) return;

    table.querySelectorAll('tbody tr').forEach(tr => {
      const btnCell = document.createElement('td');
      const btn = document.createElement('button');
      btn.textContent = '📋 Copy';
      btn.className = 'lot-copy-btn';
      btn.style.padding = '2px 6px';
      btnCell.appendChild(btn);
      tr.appendChild(btnCell);
    });

    table.addEventListener('click', e => {
      if (!e.target.matches('.lot-copy-btn')) return;
      const tr = e.target.closest('tr');
      try {
        const lotUrl = window.location.href;

        const partName = document.querySelector('[data-bs-original-title="Nazwa"]')?.textContent.trim() || 'NO NAME ??';

        const storageLinks = tr.querySelectorAll('ul.structural_link a');
        const storage = Array.from(storageLinks).map(a => a.textContent.trim()).reverse().join(' < ') || "NO LOCATION";

        const comment = tr.querySelector('td:first-child')?.textContent.trim();

        const lotIdSpan = Array.from(tr.querySelectorAll('.dropdown-menu span')).find(span =>
          span.textContent.includes('ID:')
        );
        const lotId = lotIdSpan ? lotIdSpan.textContent.match(/ID:\s*(\d+)/)?.[1] : 'N/A??';

        const partId = window.location.pathname.match(/part\/(\d+)/)?.[1] || 'N/A??';

        // const hasMi = Array.from(tr.querySelectorAll('.tag, .badge, .label')).some(el =>
          // el.textContent.toLowerCase().includes('property of mi')
        // );

        //const mi = hasMi ? ' !mi) ' : '';
        const commentSpan = comment ? ` :: ${comment}` : '';
        const lines = [
          `https://partdb.knyfyrtel.pl/scan/lot/${lotId}`,
          `${partName}${commentSpan}`,
          `@ ${storage}`,
          `part/${partId} lot/${lotId}`
        ];

        const text = lines.join('\n');
        GM_setClipboard(text);
        alert(`Copied:\n${text}`);
      } catch (err) {
        console.error(err);
        alert('Failed to copy lot info. See console for details.');
      }
    });
  });
})();

```

</details>Na Brother P-Touch D410 mi drukuje to tak (po dostosowaniu udev i w `nix shell nixpkgs#ptouch-print`:

```bash
TEMP=`mktemp` && wl-paste > $TEMP && cat $TEMP && head -1 $TEMP |
        qrtool encode -s 2 -m 1 --symbol-version 4 |
        ptouch-print --image - --text "`tail -n +2 $TEMP`"
```

# DYMO LabelWriter 320

[Driver](https://packages.debian.org/trixie/printer-driver-dymo)

#### Ustawienia

<table border="1" id="bkmrk-ustawienie-warto%C5%9B%C4%87-s" style="border-collapse: collapse; width: 100%; height: 238.4px;"><colgroup><col style="width: 50%;"></col><col style="width: 50%;"></col></colgroup><thead><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">Ustawienie

</td><td style="height: 29.8px;">Wartość</td></tr></thead><tbody><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">Szerokość strony</td><td style="height: 29.8px;">55 mm</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">Wysokość strony</td><td style="height: 29.8px;">30 mm</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">Papier (nośnik)</td><td style="height: 29.8px;">11354 Multi-purpose</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">Print quality</td><td style="height: 29.8px;">Barcodes and graphics

</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">Orientation</td><td style="height: 29.8px;">Portrait</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">  
</td><td style="height: 29.8px;">  
</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">  
</td><td style="height: 29.8px;">  
</td></tr></tbody></table>

#### Instrukcja używania

1. Zainstaluj driver
2. Zmień nośnik w preferencjach drukarki na ten z tabelki
3. Otwórz libreoffice writer
4. Tools -&gt; Options (na dole) -&gt; Libreoffice writer -&gt; Measurement unit -&gt; Millimeter
5. Format -&gt; Page style
6. Wszystkie marginesy ustaw na 0
7. Width: 55
8. Height: 30
9. Print -&gt; Properties -&gt; Use only paper size from printer preferences [![image.png](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2025-10/scaled-1680-/image.png)](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2025-10/image.png)
10. Paper size: jak w tabelce
11. Orientation: portrait
12. OK
13. Paper size: 2.14in x 0.88in
14. Orientation: portrait
15. [![image.png](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2025-10/scaled-1680-/qnsimage.png)](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2025-10/qnsimage.png)
16. Print

### Uwagi

- Jak weźmiemy za duży papier to nam automatycznie obróci wydruk o 90 stopni w złym kierunku. Nie ważne czy za szeroki czy za wysoki.

### Minstrukcja

1. You can print plain text by piping it to `lp -o page-left=14 -o page-right=14`
2. Maybe the same could instead be set using `lpoptions` or `lpadmin`
3. You should find the model url on the `lpinfo -m` list (grep for LabelWriter) and the usb url on the `lpinfo -v`, and use that to add a name for the printer with `lpadmin -p Dymo -E -v (usb url) -m (model url)`
4. You should make the now-named printer the default by `lpadmin -d Dymo`, then.
5. You should find out list of paper sizes from `lpoptions -p Dymo -l`
6. You should pick some `w154h&lt;something&gt;` and `lpoptions -p Dymo -o PageSize=w154hsomething`
7. Poor sources suggest you can also use `-o raw` to send ESC/P codes to it to go around CUPS page handling 
    - ```
        echo -e '\x1B\x40\x1B\x33\x10\x1B\x61\x01Your text here\x0A\x0A\x1BD\x0C' # for 16 point, centered
        ```
8. Or that instead of `PageSize=` you can use `media=`.
9. In cupsd.conf enable PrinterSharing IPPAdvertise, you should be able to echo stuff to `nc &lt;host&gt; 9100`

# Epson L3250

[![signal-2026-06-06-172244_002.jpeg](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2026-06/scaled-1680-/signal-2026-06-06-172244-002.jpeg)](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2026-06/signal-2026-06-06-172244-002.jpeg)

URL: http://192.168.255.184:631/ipp/print

Driver: Epson / L3250

```
[zandar omega]# cat /etc/cups/printers.conf

# Printer configuration file for CUPS v2.4.16
# Written by cupsd
# DO NOT EDIT THIS FILE WHEN CUPSD IS RUNNING
NextPrinterId 13
<Printer spejsowy_epson>
PrinterId 12
UUID urn:uuid:ad241606-882d-351c-7613-9e772bbde8e0
AuthInfoRequired none
Info EPSON L3250 Series
Location knyfyrtel
MakeModel L3250 Series - IPP Everywhere
DeviceURI ipp://192.168.255.184:631/ipp/print
State Idle
StateTime 1780758841
ConfigTime 1780758572
Type 36876
Accepting Yes
Shared No
JobSheets none none
QuotaPeriod 0
PageLimit 0
KLimit 0
OpPolicy default
ErrorPolicy stop-printer
Option print-color-mode monochrome
Attribute marker-colors \#000000,#00FFFF,#FF00FF,#FFFF00
Attribute marker-levels -1,-1,-1,-1
Attribute marker-names Black Ink Bottle,Cyan Ink Bottle,Magenta Ink Bottle,Yellow Ink Bottle
Attribute marker-types ink,ink,ink,ink
Attribute marker-change-time 1768922578
</Printer>

```

# RPi + Audio hat

#### Raspberry Pi Model B Rev 2 (BCM2835, armv6l, single-core 700 MHz)

Hat: element 14 Wolfson Audio Card [audio\_card\_documentation.pdf](https://wiki.knyfyrtel.pl/attachments/2)

Repo to manage this machine: [https://codeberg.org/HSPOZ/knyf-squeezelite-rpi1](https://codeberg.org/HSPOZ/knyf-squeezelite-rpi1)

# PMR-ki

PMR (Personal Mobile Radio) to krótkofalówki do komunikacji krótkiego zasięgu pracujące na częstotliwościach, na które nie trzeba licencji radioamatorskiej, o ile korzystasz z homologowanego urządzenia.

Kody CTCSS to niskoczęstotliwościowe tony nadawane razem z głosem, pozwalające odbiornikowi ignorować sygnały bez zgodnego tonu, co zmniejsza zakłócenia. Kody CTCSS bywają niekompatybilne między producentami i modelami, więc różne urządzenia mogą mieć różne zestawy kodów, równiż różnie opisane. Poniżej tabelka.

Jeśli chcesz skomunikować się z hackerspacem na wydarzeniu lub podczas wyjazdu, to zapewnij sobie urządzenie wspierające CTCSS i ustaw je na kanał 7, ton 77Hz (motorola ton 4).

#### Kody CTCSS

<table border="1" id="bkmrk-warto%C5%9B%C4%87-hertz-subkan" style="border-collapse: collapse; width: 100%; height: 59.6px;"><colgroup><col style="width: 33.3711%;"></col><col style="width: 19.1884%;"></col><col style="width: 17.654%;"></col><col style="width: 29.8998%;"></col></colgroup><tbody><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">Wartość Hertz</td><td style="height: 29.8px;">Subkanał Mororola</td><td style="height: 29.8px;">CTCSS Retevis</td><td style="height: 29.8px;">CTCSS Baofeng PMR</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">77</td><td style="height: 29.8px;">4</td><td style="height: 29.8px;">4</td><td style="height: 29.8px;">5</td></tr><tr><td>94.8</td><td>11?</td><td>11</td><td>  
</td></tr></tbody></table>

Chyba Motorola ma te same CTCSS co Retevis.

## Modele

Nowsze modele mają 16 kanałów podczas kiedy starsze mają 8. Dla nas wymagana jest obsługa kodów CTCSS. Kody DCS mile widziane, póki co nie używaliśmy.

#### Motorola T80 i T82 Extreme

Standard w Polsce i karajach EU. Jest wsparcie do CTCSS i chyba też do DCS. W miarę dobry odbiór. Ładowanie po micro-usb. Latarka, poniekąd bezużyteczna. Pozwoli na naładowanie baterii, jeśli użyjemy batterypacka od motoroli zamiast paluszków AA. Bateria jest tylko NiMH.

Ładnie ogumiona. Nie wygląda jakby miałaby się zepsuć.

#### Motorola T60 i T62

Ładowanie po 9V barrel jacku. Nasza wersja ma 8 kanałów. Szumi czasami jeśli nie włożymy tam paluszków 1.5V.

#### Motorola T42

To jest zabawka. Nie ma kodów CTCSS, więc u nas leży nieużywana. Śmieszna bo bardzo mała. Nie ma jacka na słuchawkę. 3 paluszki AAA. Brak możliwości ładowania w urządzeniu, nawet z battery packiem.

#### Baofeng T22

Naprawdę porządny model. Ładnie ogumiony. Bateria liion. Ładowanie po usb-c. Używalna i użyteczna latarka z funkcją błyskania stroboskopowego. Monitorowanie wszystkich kanałów działa znacząco lepiej niż na Moto T60. Odbiór chyba też lepszy. Na obudowie nie ma żadnych kontaktów do ewentualnej stacji ładowarki, której też nie ma. Ma za to podwójny jack do gruszki.

Niektóre oferty mówią o modelu F22, ale nasz ma naklejkę T22. Chodzi o model z ekranikiem.

Od perfekcji dzieli tylko brak stacji ładującej i brak bluetootha.

#### Retevis Ra619

Bardzo źle plastikowa obudowa. Interfejs mało responsywny. Bateria li-ion, z możliwością zamiany na paluszki. Brak możliwośći zamonowania normalnej dwu-jackowej gruszki. Ładowanie po micro-usb. Ciężko się wyciąga clip. Załączona baza w zestawie. Pokrętło głośności. Kody CTCSS są chyba te same co w Motorolach. Brak DCSów. Pomimo baterii li-ion wskaźnik baterii potrafi oszukać. Brak roger beep-u. Posiada bluetooth, nawet przychodzi z słuchawką BL w zestawie. Niestety te parowanie bluetooth do najłatwiejszych nie należy.

Subiektywny odbiór podobny co w gorszych motorolach Motorolach. Na ósmym kanale wykrywa jakąś transmisję pomimo, że jej nie ma.

Ma dużo minusów, ale w sumie był tani i stacja ładowania to bardzo fajny dodatek w tej cenie.

#### Beebest LITO A1010S

Dziwny wynalazek. Naprawdę ładnie wygląda. Długo trzyma na baterii. Stacja ładująca do tego nie istnieje, baterii nie można wyjąć. Generalnie to trochę taki iphone wśród krótkofalówek (analogia rynku smartfonów circa 2010). Wyposarzone w bluetooth. Przyjemny klips z zawiasem. Nie da się wyłączyć beepów podczas klikania.

Największym minusem jest brak możliwości zmiany ustawień z urządzenia. Do celu tego trzeba zainstalować zamkniętą aplikację na telefon. Tam się konfiguruje ustawienia, zapisuje w preset. Na urządzeniu wybieramy preset.

Wygląda podejrzanie blisko Retevisa RB619.

### Modele do przetestowania

- Radtel RT12
- HESENATE HT66 lub inny model jeśli jest z CTCSS
- Retevis RBcośtam (biznesowa seria Retevisa)
- Retevis B63S
- Btonera T1
- AIRITON AI-168
- AIRITON T-388
- Motorola MT-N1
- Baofeng BF-T18
- Baofeng FR-22A
- TYT TC-666F
- Midland XT-10

#### Inne technologie do potestowanie

- DMR Tier 1
- Tetra

# Kanał Matrix - #hspoz:hackerspace.pl

<table border="1" id="bkmrk-nazwa-zasobu-vm-%26-ku" style="border-collapse: collapse; width: 100%; height: 147.2px;"><colgroup><col style="width: 33.3731%;"></col><col style="width: 66.6269%;"></col></colgroup><tbody><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Nazwa**</td><td style="height: 29.8px;">Kanał Matrix - #hspoz:hackerspace.pl  
</td></tr><tr style="height: 46.6px;"><td style="height: 46.6px;">**Opis**</td><td style="height: 46.6px;">Oficjalny kanał Matrix hostowany hostowany na serwerze Warszawskiego Hackerspace'u.  
</td></tr><tr style="height: 35.4px;"><td style="height: 35.4px;">**Link**</td><td style="height: 35.4px;">*[https://matrix.to/#/#hspoz:hackerspace.pl](https://matrix.to/#/#hspoz:hackerspace.pl)*</td></tr><tr style="height: 35.4px;"><td style="height: 35.4px;">**Opiekun**</td><td style="height: 35.4px;">[@Domi\_UwU](https://matrix.to/#/@sdomi:hackerspace.pl), [@mi](https://matrix.to/#/@mi:hackerspace.pl)  
</td></tr></tbody></table>

#### Opis


[Matrix](https://matrix.org/) to zdecentralizowany, otwarty standard komunikacji internetowej, który umożliwia bezpieczną i szyfrowaną wymianę wiadomości między użytkownikami. W Knyfyrtlu jest to nasz oficjalny kanał komunikacji. Aby dołączyć, potrzebujesz klienta Matrixa, takiego jak Element, Hydrogen czy NeoChat. Pełną listę dostępnych komunikatorów znajdziesz na [tej stronie](https://matrix.org/ecosystem/clients/).

Możesz także skorzystać z wersji webowej (Element): [https://app.element.io/#/room/#hspoz:hackerspace.pl](https://app.element.io/#/room/#hspoz:hackerspace.pl)

[![matrix.png](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2024-08/scaled-1680-/exSmatrix.png)](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2024-08/exSmatrix.png)

# Wydarzenia (archiwum)

W tym miejscu znajduje się archiwalny spis niektórych eventów jakie organizowaliśmy dla naszej społeczności. Aktualną listę znajdziesz na naszej stronie oraz profilu [Mobilizon](https://mobilizon.pl/@hspoz_group).

# Spotkania organizacyjne (zakończone)

<table border="1" id="bkmrk-nazwa-nazwa-wydarzen" style="border-collapse: collapse; width: 100%; height: 219.6px;"><colgroup><col style="width: 50.0596%;"></col><col style="width: 50.0596%;"></col></colgroup><tbody><tr style="height: 53.3333px;"><td style="height: 53.3333px;">**Nazwa**  
</td><td style="height: 53.3333px;">Spotkanie organizacyjne Poznańskiego Hackerspace'u Knyfyrtel  
</td></tr><tr style="height: 33.1667px;"><td style="height: 33.1667px;">**Typ wydarzenia**  
</td><td style="height: 33.1667px;">cykliczne  
</td></tr><tr style="height: 33.1667px;"><td style="height: 33.1667px;">**Miejsce**  
</td><td style="height: 33.1667px;">online   
</td></tr><tr style="height: 33.1667px;"><td style="height: 33.1667px;">**Kiedy**  
</td><td style="height: 33.1667px;">były w każdą środę o 18:00. Teraz już ich nie ma</td></tr><tr style="height: 66.7667px;"><td style="height: 66.7667px;">**Link**</td><td style="height: 66.7667px;">[Meetup.com](https://www.meetup.com/hspoz-pl/events/301062032/)

[Jitsi](https://meet.ffmuc.net/hspoz-3d52b62b12cdbd93505fd6f3e2b4f503)

</td></tr></tbody></table>

#### Opis

Zapraszamy na nasze cotygodniowe otwarte knyfyrtlowe spotkanie na którym ustalamy kolejne kroki ku oficjalnemu założeniu wyczekiwanego hackerspace'u w naszym mieście.

Dołącz do nas jeśli też ubolewasz nad brakiem spejsu w Poznaniu i chcesz to zmienić.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, odwiedź naszą stronę internetową, gdzie znajdziesz krótkie wprowadzenie i kontakt do nas.

# Poradnik organizowania wydarzeń

Strona o poradach, wzorcach i antywzorcach o organizowaniu wydarzeń.

- W celu pewności, że ludzie faktycznie się dowiedzą o organizowanym wydarzeniu sami musimy zająć się jego reklamą zamiast liczyć, że ktoś to za nas zrobi.
- Przy rejestracji lub osobiście na wydarzeniu przeprowadźmy ankietę skąd ludzie się dowiedzieli o wydarzeniu, by wiedzieć gdzie nasze ogłoszenia faktycznie docierają do ludzi.
- Sprawnie odpisujmy na maile/wiadomości od partnerów. Nawet info zwrotne, że musimy coś przegadać, by dać odpowiedź jest lepsze niż cisza w eterze na x dni.
- Za wczasu ogranijmy swag, naklejki, branding itp itd, by uniknać sytuacji, że coś nie dotrze na czas.
- Zwróć uwagę na potencjalnych sponsorów lub partnerów i upewnij się, że nie jest to po prostu próba white/green-washingu.
- Sprawdź czy data wydarzenia nie koliduje z czymś większym w stylu Pyrkon, PGA, koncerty itp itd.
- Potrzebne są bilety albo cfp? Są na to dobre foss rozwiązania, np. [pretix](https://docs.pretix.eu/) i [pretalx](https://pretalx.com).

# Czilera utopia na WOMBie z HSem (cykliczne) (zakończone)

<table border="1" id="bkmrk-nazwa-nazwa-wydarzen" style="border-collapse: collapse; width: 100%; height: 148px;"><colgroup><col style="width: 50.0596%;"></col><col style="width: 50.0596%;"></col></colgroup><tbody><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Nazwa**  
</td><td style="height: 29.8px;">Czilera utopia na WOMBie z HSem  
</td></tr><tr style="height: 28.8px;"><td style="height: 28.8px;">**Typ wydarzenia**  
</td><td style="height: 28.8px;">cykliczne (zakończone)</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Miejsce**  
</td><td style="height: 29.8px;">WOMB - Wolny Ogród Miejski Bogdanka  
Kazimierza Pułaskiego przy potoku Bogdanki · Poznań  
</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Kiedy**  
</td><td style="height: 29.8px;">były co 2 sobotę o 14:00 w wakacja 2024</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Link**</td><td style="height: 29.8px;">[https://www.meetup.com/hspoz-pl/events/301062032/](https://www.meetup.com/hspoz-pl/events/301062032/)

</td></tr></tbody></table>

#### Opis

Zapraszamy Was na cykl luźnych wakacyjnych spotkań grupy **Knyfyrtel Hackerspace Poznań**. Gromadzimy się tylko po to, aby pogadać i bez presji powymieniać się wiedzą. Nie będzie speakerów, prezentacji ani certyfikacji, ale za to kocyk, trochę zieleni i haker z sąsiedztwa.

WOMB (Wolny Ogród Miejski Bogdanka) jest miejscem, które dawniej było ogrodami działkowymi. Będziemy głównie siedzieć na ałtdorze. Musicie wiedzieć, że na WOMBie obowiązuje bezwzględny zakaz alkoholu.

##### Czy będzie prąd na miejscu?

Tak. Będzie przedłużacz wyposażony w kilka gniazdek. Wystarczy do naładowania laptopa czy smartfona.

##### Czy obowiązują zapisy?

Nie. Wydarzenie ma charakter otwarty. Jak chcesz, możesz wbić na nasz oficjalny [czat na platformie Matrix](https://wiki.knyfyrtel.pl/wiki/page/kanal-matrix-hspozhackerspacepl) i dać znać że będziesz. W razie problemów nasi ludzie pomogą ci trafić na miejsce.

##### Czy będzie piwko?

Nie. Na terenie całego obiektu obowiązuje **bezwzględny zakaz alkoholu**.

##### O co chodzi z tym całym hakerspejsem?

Więcej o nas przeczytasz na naszej stronie wiki → [https://wiki.knyfyrtel.pl/wiki/page/czym-jest-knyfyrtel-hackerspace-poznan](https://wiki.knyfyrtel.pl/wiki/page/czym-jest-knyfyrtel-hackerspace-poznan)

# Warsztaty z naprawy komputerów Po÷Dzielnia (09.03.2024)

<table border="1" id="bkmrk-nazwa-nazwa-wydarzen" style="border-collapse: collapse; width: 100%; height: 148px;"><colgroup><col style="width: 50.0596%;"></col><col style="width: 50.0596%;"></col></colgroup><tbody><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Nazwa**  
</td><td style="height: 29.8px;">Warsztaty z naprawy komputerów Po÷Dzielnia  
</td></tr><tr style="height: 28.8px;"><td style="height: 28.8px;">**Typ wydarzenia**  
</td><td style="height: 28.8px;">jednorazowe  
</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Miejsce**  
</td><td style="height: 29.8px;">warsztat Po÷Dzielnia, Poznań  
</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Kiedy**  
</td><td style="height: 29.8px;">09.03.2024  
</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Link**</td><td style="height: 29.8px;">[https://www.meetup.com/hspoz-pl/events/299339661/](https://www.meetup.com/hspoz-pl/events/299339661/)

</td></tr></tbody></table>

#### Opis

Poznański Hackerspace oraz Po÷dzielnia zapraszają na warsztaty, na których zobaczysz jak niskim kosztem dać drugie życie Twojemu staremu komputerowi.

Zabierz ze sobą swój stary laptop, komputer, tablet, telefon... Mile widziany też pomysł, jak go wykorzystać:

- Serwer plików z laptopa? (własny "cloud"?)
- Tani odtwarzacz multimetiów z komputera? (kodi/xbmc...)
- Nowy, lżejszy system?
- ... i wiele innych ;)

Oprócz warsztatów, będziemy prowadzić swojego rodzaju wymianę wiedzy, i spędzimy troche czasu w fajnej atmosferze. Nawet jeśli nie masz żadnego sprzętu, nie bój się przyjść - szukamy osób, które mogłyby pomóc nam tworzyć Poznański Knyfyrtel :)

Warsztaty odbędą się dnia 9 marca 2024 pomiędzy 16:00 a 19:00, przy ulicy Głogowskiej 27 w Poznaniu (kolektyw Po÷Dzielnia). Wstęp free.

---

 *Poznań Hackerspace and Po÷dzielnia are organizing a workshop, where you'll see how easy it is to give a second life to your old computer.*

 *Take your old laptop, computer, tablet or phone with you. Even better: think of what could it help you with:*

*File server from an old laptop? (your own "cloud")Cheapo multimedia playback device? (kodi/xbmc...)New, lighter OS?... sky is the limit! ;)*<small> </small>

 *Even if you don't have anything to repair, feel free to come over. We'll be sharing knowledge, and we'll spend a few hours together in a cool, hacker atmosphere. We're looking for more members to help create our hackerspace - maybe that's you? :)*

 *The workshop will take place on the 9th of March 2024, between 4pm and 7pm in the Po÷Dzielnia collective (Głogowska 27, Poznań). Attendance is free of charge ;)*

#### Obrazy

*[![podzielnia-poster1.png](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2024-08/scaled-1680-/podzielnia-poster1.png)](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2024-08/podzielnia-poster1.png)*

# Git Gud - warsztaty z podstaw Gita (2024)

<table border="1" id="bkmrk-nazwa-nazwa-wydarzen" style="border-collapse: collapse; width: 100%; height: 149px;"><colgroup><col style="width: 50.0596%;"></col><col style="width: 50.0596%;"></col></colgroup><tbody><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Nazwa**  
</td><td style="height: 29.8px;">Git Gud: Seria warsztatów  
</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Typ wydarzenia**  
</td><td style="height: 29.8px;">cykliczne  
</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Miejsce**  
</td><td style="height: 29.8px;">Politechnika Poznańska, budynek Polanka, sala 201  
</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Kiedy**  
</td><td style="height: 29.8px;">23.10.2024, godzina 17:00 - część I

06.11.2024, godzina 17:00 - część II

13.11.2024, godzina 17:00 - część III

</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Link**</td><td style="height: 29.8px;">[https://hspoz.pl/git-warsztaty/](https://hspoz.pl/git-warsztaty/)

[https://codeberg.org/HSPOZ/Presentations/src/branch/main/warsztaty-git](https://codeberg.org/HSPOZ/Presentations/src/branch/main/warsztaty-git)

</td></tr></tbody></table>

#### Opis

##### Spotkanie 1

2024-10-22 17:00–18:45

Sala 201 "na Polance"/IR,IST,ITM — Polanka 3, Poznyan

##### Prezentacja wstępna

- System kontroli wersji — czym jest?
- VCS, SCM; trochę kontekstu historycznego
- Git — czym jest?
- Git ≠ GitHub
- Pierwsze repozytorium
- Pierwszy commit
- Wyświetlanie zmian
- Amendowanie commitów, bądź *making amends unto commits*
- Rebase interaktywny
- <tt>.gitignore</tt> czyli uciszanie `git status` i odgradzanie śmieci

##### Spotkanie 2

2024-11-06 17:00–18:45

- Branches — gałęzie bądź rozgałęzianie
- Rebase "normalny" — czyli bez trybu interaktywnego listy poleceń "todo"
- Klonowanie — czyli ze zdalnego na lokalne z katalogiem roboczym
- Mechanizm synchronizacji zmian
- Remote — działanie magazynu zdalnego
- Workflow w stylu "GitHub" — otoczka 
    - Merge Requesty vel Pull Requesty
    - Na doczepkę: issue tracker
    - Frontendy przeglądarkowe: mniejsze, większe i giganci
    - Tryb pracy: łatki na liście mailingowej
    - Tryb pracy: wiele wersji jednej zmiany czyli Gerrit
    - Demo à la firma

##### Spotkanie 3

2024-11-13 17:00–18:45

- *GitOps:* Git jako *source of truth* w procesie wytwarzania oprogramowania
- Tagi — zakładki w drzewie
- GnuPG — obarcz podpisem swą zmianę, ich wypchnięcie, lub tag
- SSH — wygodny protokół zdalnego magazynu
- Git Stash — czyli luźniejszy schowek zmian
- Git Blame — strać kolegów. Adnotacje historyczne, delikatniej ujmując.
- Git Reset — przywróć stan gałęzi
- Git Reflog — log, ale bardziej
- Wnętrzności Gita — nie takie proste jak w CVS
- Large File System — jednoznaczne wskaźniki do plików zbyt dużych 
    - Git Annex: dołączaj zbiory danych trzymane po kątach

#### Obrazy

[![warsztaty-gitgud-2.png](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2024-11/scaled-1680-/warsztaty-gitgud-2.png)](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2024-11/warsztaty-gitgud-2.png)[ ![warsztaty-gitgud-3.png](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2024-11/scaled-1680-/warsztaty-gitgud-3.png)](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2024-11/warsztaty-gitgud-3.png)

[![warsztaty.jpg](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2024-10/scaled-1680-/warsztaty.jpg)](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2024-10/warsztaty.jpg)

# Spotkanie założycielskie (24.11.2024)

<table border="1" id="bkmrk-nazwa-nazwa-wydarzen" style="border-collapse: collapse; width: 100%; height: 182.6px;"><colgroup><col style="width: 50.0596%;"></col><col style="width: 50.0596%;"></col></colgroup><tbody><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Nazwa**  
</td><td style="height: 29.8px;">Spotkanie założycielskie Knyfyrtel Hackerspace Poznań  
</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Typ wydarzenia**  
</td><td style="height: 29.8px;">jednorazowe  
</td></tr><tr style="height: 63.4px;"><td style="height: 63.4px;">**Miejsce**  
</td><td style="height: 63.4px;">Łazienki Rzeczne w Poznaniu,

Piastowska 71, 61-001 Poznań

sala A

</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Kiedy**  
</td><td style="height: 29.8px;">24.11.2024, godzina 16:00  
</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Link**</td><td style="height: 29.8px;">-  
</td></tr></tbody></table>

#### Opis

Zapraszamy Was na spotkanie założycielskie stowarzyszenia **Knyfyrtel Hackerspace Poznań**. Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 24 listopada 2024 roku, w Łazienkach Rzecznych w Poznaniu (ul. Piastowska 71), w sali A, o godzinie 16:00. Podczas spotkania podpiszemy listę obecności, podejmiemy uchwały dotyczące statutu oraz zawiązania stowarzyszenia, a także wybierzemy skład zarządu i komisji rewizyjnej. Po spotkaniu planowane jest luźne wyjście na miasto.

##### Kto może przyjść na spotkanie?

Na spotkanie założycielskie zapraszamy przede wszystkim osoby, które zadeklarowały się jako chętne do bycia członkami-założycielami (8 osób). Ale zapraszamy również gości - obserwatorów. Z racji limitu miejsc (max 20 osób), daj znać na naszym kanale Matrix, że chcesz wpaść ([https://wiki.knyfyrtel.pl/wiki/page/kanal-matrix-hspozhackerspacepl](https://wiki.knyfyrtel.pl/wiki/page/kanal-matrix-hspozhackerspacepl)).

##### Co muszę przygotować / wziąć ze sobą?

Jeśli należysz do grona członków-założycieli, weź ze sobą laptopa. Część dokumentów będzie wymagała podpisu elektronicznego. Upewnij się, że masz dostęp do Profilu Zaufanego. Sprawdź czy możesz zalogować się do Portalu Rejestrów Sądowych ([https://prs-ekrs.ms.gov.pl/](https://prs-ekrs.ms.gov.pl/)). Jeśli jesteś gościem, nie musisz nic przygotowywać.

#### Obrazy

[![knyfyrtel-spotkanie.png](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2024-11/scaled-1680-/knyfyrtel-spotkanie.png)](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2024-11/knyfyrtel-spotkanie.png)

# I Love Free Software Day 2025 (13.02.2025)

<table border="1" id="bkmrk-nazwa-nazwa-wydarzen" style="border-collapse: collapse; width: 100%; height: 165.8px;"><colgroup><col style="width: 50.0596%;"></col><col style="width: 50.0596%;"></col></colgroup><tbody><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Nazwa**  
</td><td style="height: 29.8px;">I Love Free Software Day 2025  
</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Typ wydarzenia**  
</td><td style="height: 29.8px;">jednorazowe  
</td></tr><tr style="height: 46.6px;"><td style="height: 46.6px;">**Miejsce**  
</td><td style="height: 46.6px;">Wydział Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej, Polanka 3, 60-995 Poznań  
</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Kiedy**  
</td><td style="height: 29.8px;">13 luty 2025, godzina 18:00  
</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Link**</td><td style="height: 29.8px;">[https://hspoz.pl/ilovefs2025/](https://hspoz.pl/ilovefs2025/)

</td></tr></tbody></table>

<section id="bkmrk-o-wydarzeniu-z-okazj">### O wydarzeniu

Z okazji Walentynek obchodzimy [***I Love Free Software Day***](https://ilovefs.org) – wyjątkowy dzień, w którym entuzjaści wolnego oprogramowania spotykają się, by uczcić wkład deweloperów, tłumaczy, projektantów i wszystkich osób wspierających rozwój projektów *FLOSS (Free/Libre &amp; Open Source Software)*. Wydarzenie organizowane jest pod oficjalnym patronatem [*Free Software Foundation Europe*](https://fsfe.org).

Z tej okazji grupa [Knyfyrtel Hackerspace Poznań](https://hspoz.pl) wraz z [Kołem Naukowym PUTrequest\_](https://putrequest.put.poznan.pl/) zapraszają na wieczór integracyjny pełen inspirujących prelekcji w formule *Short Talks* / *Lightning Talks*, po których nastąpi pyszny poczęstunek w postaci **pizzy z napojami**. 🍕🥤

Więcej informacji na temat wydarzeń z cyklu *I Love Free Software* Day znajdziesz na [oficjalnej stronie FSFE](https://ilovefs.org/).

</section><section class="program" id="bkmrk-program-norbert-lang">### Program

<div>- **Norbert Langner** – *Linux, a praca z multimediami. Jak to w zasadzie jest?*
- **Adam Piaseczny** – *Po co komu obraz? Platforma CTF domowej roboty oparta na NixOS.*
- *Więcej prelekcji już wkrótce!*

</div></section><section class="call-for-papers" id="bkmrk-zg%C5%82o%C5%9B-swoje-wyst%C4%85pie">### Zgłoś swoje wystąpienie!

Chcesz spróbować swoich sił podczas publicznych wystąpień? To świetna okazja! Zgłoś swojego talka na *I Love Free Software Day 2025*! 🚀  
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować wystąpienie:

- twoja prelekcja powinna powinna zająć **od 5 do 30 minut**
- temat powinien być jakkolwiek związany z **wolnym oprogramowaniem**
- możesz opowiedzieć o swoich doświadczeniach w rozwijaniu lub użytkowaniu aplikacji FLOSS.

Możesz przyjść ze slajdami lub bez. Chcemy aby spotkanie miało luźną formułę - bez kamer i w przyjaznej atmosferze.   
Jeśli masz już pomysł, o czym chcesz opowiedzieć, napisz do nas na kanale Matrix poznańskiej grupy FSFE. 🎉</section><section class="call-for-papers" id="bkmrk-rejestracja-rejestra">### Rejestracja

Rejestracja na wydarzenie nie jest wymagana, ale zachęcamy do zapisania się na jednej z poniższych witryn, aby pomóc nam oszacować zajętość sali i przy okazji rozpromować event. 📢

<section class="team">### Organizatorzy

<div class="grid team-members"><div class="team-member">- **Knyfyrtel Hackerspace Poznań**<div class="member-photo">  
    </div>
- <div class="member-photo">**PUTrequest\_** - Koło Naukowe Politechniki Poznańskiej</div>
- <div class="member-photo">**Politechnika Poznańska**</div>

</div></div></section><div class="team-member"><div class="member-details">  
</div></div></section>

# PIWO 2025

<table border="1" id="bkmrk-nazwa-nazwa-wydarzen" style="border-collapse: collapse; width: 100%; height: 165.8px;"><colgroup><col style="width: 50.0596%;"></col><col style="width: 50.0596%;"></col></colgroup><tbody><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Nazwa**  
</td><td style="height: 29.8px;">Poznańska Impreza Wolnego Oprogramowania 2025  
</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Typ wydarzenia**  
</td><td style="height: 29.8px;">coroczna</td></tr><tr style="height: 46.6px;"><td style="height: 46.6px;">**Miejsce**  
</td><td style="height: 46.6px;"><s>Centrum wykładowe Politechniki Poznańskiej</s>

IOR hotel

</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Kiedy**  
</td><td style="height: 29.8px;">Sobota, 7 czerwca 2025</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Link**</td><td style="height: 29.8px;">piwo.sh</td></tr></tbody></table>

<section id="bkmrk-o-wydarzeniu-z-okazj">### O wydarzeniu

**Poznańska Impreza Wolnego Oprogramowania** (P.I.W.O.) to otwarta, darmowa konferencja organizowana na Politechnice Poznańskiej, której głównym celem jest upowszechnianie idei wolnego i otwartego oprogramowania oraz promowanie systemów z rodziny GNU/Linux.

To całodniowe wydarzenie składa się z wykładów, warsztatów, lightning talków, wystaw, a także konkursów i turniejów LAN Party. Tematyka prelekcji obejmuje szeroki wachlarz zagadnień – programowanie, bezpieczeństwo, hacking, hardware, gaming, DevOps, administracja sieciami, a nawet zagadnienia prawne związane z wolnym oprogramowaniem. Nie zabraknie także darmowej pizzy i okazji do integracji społeczności.

Konferencja jest skierowana zarówno do osób początkujących, jak i profesjonalistów, w tym programistów, administratorów, studentów, uczniów szkół średnich oraz entuzjastów wolnego oprogramowania.

</section><section class="program" id="bkmrk-program-norbert-lang">### Program

<div>- piwo.sh

</div></section><section class="call-for-papers" id="bkmrk-rejestracja-rejestra">### Rejestracja

[https://app.evenea.pl/event/piwo25/](https://app.evenea.pl/event/piwo25/)

<section class="team">### Organizatorzy

<div class="grid team-members"><div class="team-member">- **Knyfyrtel Hackerspace Poznań**
- **Bez kół naukowych,** ale cały czas z ludźmi z tamtąd
- <div class="member-photo"><s>**PUTrequest\_** - Koło Naukowe Politechniki Poznańskiej</s></div>
- <s>**<span class="text-tiny md:text-base font-bold font-additional">Linux Academic Group </span>**</s><span class="text-tiny md:text-base font-bold font-additional"><s>- Koło Naukowe Politechniki Poznańskiej</s>  
    </span>
- <div class="member-photo"><s>**Politechnika Poznańska**</s></div>

</div></div></section><div class="team-member"><div class="member-details">  
</div></div></section>

# Ranking Pizzerii

Lista sprawdzonych pizzerii.

<table border="1" id="bkmrk-nazwa-recenzja-sztos" style="border-collapse: collapse; width: 100%; height: 178.8px;"><colgroup><col style="width: 50%;"></col><col style="width: 50%;"></col></colgroup><tbody><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">**Nazwa**</td><td style="height: 29.8px;">**Recenzja**</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">Sztos </td><td style="height: 29.8px;">Tylko małe i cienkie pizzy </td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">BigBoss </td><td style="height: 29.8px;">Smakuje i potężna (raz była wilgotna)</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">Gruby Benek </td><td style="height: 29.8px;">Grube fajne ciasto i dobrze smakuje</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">Magic Pizza Centrum </td><td style="height: 29.8px;">Dobra</td></tr><tr style="height: 29.8px;"><td style="height: 29.8px;">Space Pizza</td><td style="height: 29.8px;">Średnia - Luna się nie zgadza</td></tr><tr><td>Casa Di</td><td>Cienka, ale nie włoska. Taka sucha troche.   
</td></tr></tbody></table>

# Ranking Тархун

<table border="1" id="bkmrk-marka-zdj%C4%99cie-smak-z" style="border-collapse: collapse; width: 100%; height: 99.5001px;"><colgroup><col style="width: 25.0298%;"></col><col style="width: 25.0298%;"></col><col style="width: 50.0596%;"></col></colgroup><thead><tr style="height: 33.1667px;"><td style="height: 33.1667px;">Marka</td><td style="height: 33.1667px;">Zdjęcie</td><td style="height: 33.1667px;">Smak</td></tr></thead><tbody><tr style="height: 33.1667px;"><td style="height: 33.1667px;">Zedazeni</td><td style="height: 33.1667px;">[![img-2892.jpeg](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2025-06/scaled-1680-/cosimg-2892.jpeg)](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2025-06/cosimg-2892.jpeg)</td><td style="height: 33.1667px;">Mocno estragonowy, mocno słodki</td></tr><tr style="height: 33.1667px;"><td style="height: 33.1667px;">Natakhari</td><td style="height: 33.1667px;">[![img-2893.jpeg](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2025-06/scaled-1680-/img-2893.jpeg)](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2025-06/img-2893.jpeg)</td><td style="height: 33.1667px;">Słabo estragonowy, mnie słodki niż powyżej</td></tr><tr><td>Monolith Лимонад Тархун  
</td><td>[![img-2890.jpeg](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2025-06/scaled-1680-/j08img-2890.jpeg)](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2025-06/j08img-2890.jpeg)</td><td>Bardzo przeciętny, ale mało słodki</td></tr><tr><td>БОН БУАССОН

Тархун

Лимонади твоєї країни

</td><td>[![img-2891.jpeg](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2025-06/scaled-1680-/img-2891.jpeg)](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2025-06/img-2891.jpeg)</td><td>Pachnie ziołem. Mało słodki. Bardziej aromatyczny niż Monolith ale nadal nie najlepiej.</td></tr><tr><td>Lemonade Kazbegi Tarragon</td><td>[![img-2895.jpeg](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2025-06/scaled-1680-/n6Eimg-2895.jpeg)](https://wiki.knyfyrtel.pl/uploads/images/gallery/2025-06/n6Eimg-2895.jpeg)</td><td>Mocno aromatyczny, nie najmniej słodki, ale raczej mocno, bezwonny</td></tr></tbody></table>

# Roadmap

Lista rzeczy potrzebnych do spejsu lub w trakcie realizacji:

- Okablowanie: 
    - Kable do rzutnika w lepszym miejscu
    - Przepusty kablowe
    - Rack w spejsie - audio
    - Rack w spejsie - serwery
    - Listwa do stołu w dużym pokoju
- Drukarki 3D 
    - Box do Bamboo
    - Szkło do boxa pierwszego ender 3
    - Box do drugiego endera
    - Improvementy ender 3
    - Software do starszego endera
- Home assistant: 
    - Naprawić migotanie banerów \[THEY\] \[COMING SOON\]
    - Druk labelek z DYMO stacjonarnej
- DECT, SIP, Ciscofon
- Zagospodarować mały pokój
- Przyczepić blat kuchenny
- Zintegrować zamek z SSO
- Obudowa do zamka
- Zamek na UPS
- Zingegrować partDB z drukarką nalepek